Olvad a változó kamatozású kölcsönök állománya

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) intézkedéseinek hatására az idei év elejére nemzetközi összehasonlításban is alacsony szintre süllyedt az újonnan folyósítottakhoz viszonyítva a változó kamatozású lakáshitelek aránya. A korábbi kihelyezések között azonban még mindig jelentős az arányuk, amely a törlesztőrészlet nagyságának változásából eredő kockázatokat hordoz.

Magyar Nemzet
2019. 04. 18. 7:34
Finomhangolás. Az MNB szerint egyszeri lépésről van szó, nincs napirenden újabb hasonló intézkedés Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNB számos intézkedéssel segíti a háztartásokat a kamatkockázat csökkentésében és a biztonságosabb, hosszabb lejáratú lakáshitelek térnyerésében.

Az idei év elejére a jegybank intézkedéseinek hatására a változó kamatozású lakáshiteleknek az újonnan kihelyezetteken belüli részaránya nemzetközi összehasonlításban is alacsony szintre süllyedt, de a fennálló állományon belül még mindig számottevő mennyiségben vannak jelen – fogalmaztak összefoglalójukban a jegybank munkatársai.

Nagy Benjámin, Nemes Alexandra és Tóth Tamás kiemeli, hogy amennyiben valaki hosszabb hátralévő futamidejű változó kamatozású jelzáloghitellel rendelkezik, érdemes átgondolnia, nem járna-e jobban, ha egy hosszabb időszakra rögzített kamatozású, kiszámíthatóbb konstrukcióra szerződne át. Ez lehetséges új hitel felvételével (akár egy másik hitelnyújtónál), vagy a meglévő szerződés bankon belüli módosításával.

Tekintettel arra, hogy a fennálló változó kamatozású hitelek kamatkockázata jelentős állományt érint, az MNB – együttműködésben a Magyar Bankszövetséggel – e hitelek kamatkockázatának csökkentése érdekében ajánlást adott ki a kamatfixálás igénybevételére.

A jegybank munkatársai arra is kitérnek, hogy miért érdemes fix hitelt választani és milyen kockázatai vannak a jelenleg változó kamatozású hiteleknek. A változó kamatozású konstrukciók esetén a kamat mértéke rövid időszakonként (3, 6, vagy 12 havonta) az úgynevezett referenciakamathoz igazodik, ami a havonta fizetendő törlesztőrészlet gyakori megváltozásához vezethet.

A legszélesebb körben referenciakamatként alkalmazott BUBOR (budapesti bankközi forint-hitelkamatláb) jelenleg alacsony szinten áll, így a kamatok további csökkenésének lehetősége korlátozott.

A hosszabb kamatperiódusban (10 évre vagy akár a futamidő végéig) rögzített hitelkonstrukciók esetén a törlesztőrészlet valamivel magasabb lehet a változó kamatozású hitelekéhez képest, de a teher hosszú távon kiszámíthatóvá válik.

Az MNB az elmúlt években több intézkedéssel is segítette a hosszabb kamatperiódusú, kiszámíthatóbb lakáshitelek térnyerését.

A Minősített fogyasztóbarát lakáshitel program elindítása, az adósságfékszabályok módosítása, a bankok hosszú távú forrásbevonását és a jelzáloglevél-piac fejlesztését célzó jegybanki intézkedések mind a hosszabb kamatfixálást ösztönzik – hívják fel a figyelmet a jegybank szakértői.

Tavaly októbertől az MNB a változó kamatozású jelzáloghitelek felvétele esetén a jövedelemarányos törlesztőrészlet-mutatóra vonatkozó alacsonyabb limittel is biztosítja az új folyósítás egészséges szerkezetének fenntartását.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.