Fenntartja a dinamizmust a gazdaságvédelmi program

Adócsökkentést, egyszerűsítést, illetve új támogatási kereteket és célokat fogalmaz a kormány által tegnap bejelentett intézkedéscsomag. A gazdasági kormányzat szerint a lépések, csakúgy, mint a hamarosan nyilvánosságra kerülő jövő évi költségvetés is, hozzájárulnak az első negyedévi dinamizmus fenntartásához, illetve a gazdaság ellenálló képességének fokozásához, ha rosszra fordulnának a nemzetközi kilátások.

Rácz Gergő
2019. 05. 31. 12:45
VARGA Mihály
Varga Mihály: Már júliustól szabályváltozások lesznek Fotó: Illyés Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Építve az első negyedév kimagasló, 5,3 százalékos gazdasági növekedésére, a kormány új intézkedésekkel igyekszik fenntartani a dinamizmust, ehhez 13+1 pontos gazdaságvédelmi csomagot készített – mondta tegnap újságíróknak Varga Mihály pénzügyminiszter. – A magyar gazdaság eredményeit meg kell védeni és meg kell haladni az európai növekedést; reális cél az Európai Unió átlagát 2 százalékponttal meghaladó növekedés elérése – mondta a program szükségességéről Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlés hétfői ülésén napirend előtt.

A kormányfő elmondása szerint a tavalyi parlamenti választás óta eltelt egy évben a magyar gazdaság eredményei tovább javultak, a magyar gazdaság egyre jobban teljesít. Orbán Viktor elmondta: az első negyedéves adatok alapján a magyar gazdaság növekedett legerőteljesebben az Európai Unióban, „hazánk jelenleg a három legdinamikusabban fejlődő gazdaság egyike Európában”. Eközben az EU teljesítménye már kevésbé rózsás, a régi tagállamok növekedése lassul – tette hozzá. Orbán Viktor szerint ez azt jelenti, hogy a magyar gazdaság eredményeit meg kell védeni, és minden évben meg is kell haladni az európai növekedést.

Varga Mihály: Már júliustól szabályváltozások lesznek
Fotó: Illyés Tibor

Varga Mihály tegnapi bejelentése értelmében már júliustól, majd azt követően egész 2022-ig szabályváltoztatások lesznek, amelyek a vállalatok működését segítik, valamint a foglalkoztatás további javulását és a magasabb hozzáadott értékű termelés elterjesztését szolgálják. Ennek megfelelően csökken a szociális hozzájárulás, egyszerűsödik a vállalati adók rendszere. Ezek mellett célzott intézkedések is lesznek, ilyen a nullaszázalékos reklámadó és a kifejezetten a mezőgazdaságnak szánt többlet garanciakeret. Az iparág továbbá támogatáshoz is juthat, amivel az öntözéses gazdaságot terjesztené el hatékonyabban a kormány.

– A bejelentett intézkedések közül sokat már lehetett várni, ezzel együtt is örvendetes, hogy olyan területek, mint a mezőgazdaság vagy a továbbra is lemaradásban lévő kutatási és fejlesztési terület többletforráshoz jut – mondta lapunk kérdésére Virovácz Péter, az ING elemzője. Virovácz Péter szerint ezektől a lépésektől önmagában még nem várható túl nagy növekedéstöbblet, mivel az egyes programelemek csak hosszabb távon éreztetik hatásukat, de a mezőgazdaság és az innováció kiemelt támogatása mindenképp jó irányt jelent.

Varga Mihály emlékeztetett arra is, hogy a kormány a jövő héten ismerteti a 2020-as költségvetés tervezetét. Ez tekinthető akár a 13+2. pontnak is a kormány gazdaságtámogató lépései között, mivel a tervezet olyan elemeket tartalmaz, amelyek remélhetőleg több évre meghatározzák az erőteljes gazdasági növekedési lehetőségeket.

Az elemző várakozása szerint a tervezet abban okozhatja a legnagyobb meglepetést, hogy a védelmi intézkedések végrehajtása nem von maga után érdemi költségvetési átalakításokat, sőt az is lehet, hogy további több száz milliárd forintos biztonsági tartalékokat készít elő a kormány. Erre szükség is lehet, ha valóban rosszra fordulnak a dolgok, azonban ha mégsem, akkor további mozgástér nyílhat meg akár a gazdasági növekedés vagy, ami az elemző szerint még fontosabb, az adósság csökkentésére.

A Pénzügyminisztérium 13+1 gazdaságvédő pontja:

1. A szociális hozzájárulás júliustól 2 százalékponttal 17,5 százalékra mérséklődik.

2. A kiva mértéke 13-ról 12 százalékra csökken 2020 januárjától.

3. Adóegyszerűsítés mellett kivezetik az evát.

4. Eltörlik az adóelőleg-feltöltést.

5. A reklámadó kulcsa 2022 év végéig nulla százalék lesz.

6. A szálláshely-szolgáltatás áfája a legkedvezményesebb, 5 százalékos sávba kerül.

7. Kistelepüléseken való lakóingatlan építésére vagy felújítására ötmillió forinthoz lehet jutni.

8. Az igényekre való tekintettel további támogatás lesz munkásszállók létrehozására.

9. Jövő évtől 2022-ig évről évre nő a kkv-k által felhasználható fejlesztési adókedvezmény.

10. Egy tízmilliárd forintos tőkeemeléssel tovább bővül az állami kezességválás.

11. A mezőgazdaság fejlesztéseit ugyancsak többlet kezességvállalással támogatják.

12. Többletforrások jutnak a mezőgazdaságban az öntözési kapacitások fejlesztésére.

13. A kutatásra és fejlesztésre újabb 32 milliárd forint jut.

13+1. Fennmarad a stabilitás, többek között az új, lakosságot célzó állampapír-programmal.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.