A turizmus jövője is a tét
A magyar turizmus aktuális sikereit, rekordmagasságokba emelkedett belföldi és beutazóforgalmát – amely főként Budapestre irányul – iparági szakértők szerint leginkább az erősíti, hogy a nemzetközi turisztikai piacon biztonságos úti célként tartják számon az országot, ahol nem kell tartani a migrációs válságtól vagy tömegeket érintő terroreseményektől.
Ez a szempont egyébként világszerte a legfontosabb lett a turistáknak akkor, amikor arról döntenek, hogy szabadságuk alatt hol tervezik elkölteni a pénzüket. A biztonságos, ily módon garantáltan komfortos utazási lehetőségeket kínáló Magyarország jó hírét nagyban meghatározta a magyar kormány bevándorlással és határvédelemmel kapcsolatos politikája, amelynek támogatásáról hamarosan újabb döntést hozhatnak a választópolgárok.
Nem csupán a kikapcsolódást jelentő turizmus szempontjából, hanem a hétköznapi életben is fontos a lakosságnak, hogy biztonságos körülmények között élhessen vagy háborítatlanul élvezze a gazdag történelmi, vallási, kulturális, gasztronómiai vagy fesztiválkínálatunk nyújtotta hazai élményeket.
Emlékezetes, a magyarok 2015-ben, a Keleti pályaudvaron történtek, illetve a nyugati határ felé átvonulás során már megtapasztalhatták, hogy milyen hatásai vannak a migránsok megjelenésének; a turizmusban ugyanakkor hamar megmutatkozott a maradandóbb káros hatás.
A hazánkat érintő, migráns helyzettel kapcsolatos nemzetközi médiamegjelenések miatt a következő év elején az elmúlt idők leggyengébb beutazóturizmusát mérték a fővárosban, több küldőpiacunkról visszaesett a vendégek száma, jelentős számú előzetes foglalás maradt el, mert az események elrettentették a külföldi utazókat; például a köztudottan sokat költő japán turisták nagy számban vonták vissza foglalásukat.
Ez érezhető veszteséget okozott a piacnak, és időbe telt, mire ismét megerősödött a biztonságos országkép a külföldiek szemében. Mára a külföldiek nemhogy visszatértek, hanem kifejezetten keresik a magyarországi élményeket, turisztikai lehetőségeket, amely a nemzetgazdaságnak is komoly hozzájárulást jelent.
Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója korábban a Magyar Időknek azt nyilatkozta: számos külföldi rangsorban előkelő helyet foglalunk el, nemzeti értékeink mellett a biztonsággal együtt immár az egyik legvonzóbb országgá léptünk elő.
Viszont a turizmusnak mint a béke iparágának folyamatos fejlődése egészen biztosan azonnal megtorpanna, ha a migráció jellemzővé válna Magyarországon.
A biztonság jelenleg az egyik legmarkánsabb versenyelőnyünk a régióban, sőt nemzetközi összehasonlításban is egyértelmű elsőbbséget jelent más országokhoz képest.