Tízéves rekord közelében az európai energiaárak

Három és fél százalékkal emelkedtek átlagosan az Európai Unióban a lakossági villamosenergia-árak a tavalyi második fél évben 2017 azonos időszakához képest.

2019. 05. 31. 5:45
A vizsgált időszak alatt Magyarországon a hatóságilag előírt, változatlan tarifák voltak érvényben Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három és fél százalékkal emelkedtek átlagosan az Európai Unióban a lakossági villamosenergia-árak a tavalyi második fél évben 2017 azonos időszakához képest: 100 kilowattóráért (kWh) 21,1 eurót (nagyjából 6900 forintot) kellett fizetni átlagosan, ami csak 10 centtel magasabb a 2015-ös rekordáraknál – derül ki a közösség statisztikai hivatalának jelentéséből.

Az Eurostat 10 és 30 euró közötti árakat regisztrált, a legolcsóbb ebben az időszakban Bulgáriában, Magyarországon és Litvániában, a legdrágább villamos energia pedig Dániában, Németországban és Belgiumban volt.

Az áraménál nagyobb mértékben, 5,7 százalékkal emelkedett a földgáz ára az európai háztartások számára 2017 és 2018 második fele között. A 100 kWh-onkénti átlagár így 6,7 euró körül alakult, ami egyébként még elmarad 50 centtel a 2014-ben tapasztalt, az évtized legmagasabb áraitól.

A vizsgált időszak alatt Magyarországon a hatóságilag előírt, változatlan tarifák voltak érvényben
Fotó: Havran Zoltán

Magyarországon, Romániában ez idő alatt 3,5 euró volt a gáz ára, Hollandiá­ban, Spanyolországban, Dániában és Olaszországban is 9 euró alatt maradt 100 ­kWh-os gázmennyiség, ám Svédországban a 12 eurót is meghaladta.

A fogyasztói árak átlagos adótartalma a villamos energia esetében 37, a földgáznál 27 százalék volt. A vizsgált időszakban is a hatóságilag előírt, változatlan tarifák voltak érvényben Magyarországon, nem úgy Cipruson és Spanyolországban, ahol 19, illetve 13 százalékot meghaladó drágulást mértek a villamosenergia-díjakban, de Hollandiában is megközelítette a tíz százalékot az emelkedés. Eközben 4,5 százalékkal csökkent Lettországban, 2,5 százalékkal Lengyelországban és 1,6 százalékkal Németországban az áram ára.

Egy fiktív valutában, az európai vásárlóerő-egységben (Purchasing Power Standard, PPS) mérve, amely az Európai Unió 28 tagállamának átlagos árszínvonalán 1 euró értékű vásárlóerőt jelent, Finnország áll a legjobban. Az északi országban 100 kWh villamos energia 13,7 PPS-be kerül, míg a portugálok érzik meg leginkább az áramdíjakat a pénztárcájukon: náluk a fiktív valutából 28,2-t kellene fizetni ugyanannyi kWh-ért. Ebben az összehasonlításban Magyarország a lista közepe táján helyezkedik el 18,9 PPS-sel.

A földgáz esetében pedig az látható, hogy Luxembourg járt a legjobban, ahol a 4,3 eurós ár PPS-ben mérve már csak ­3,5-öt ad, de hasonlóan kedvezően alakult az Egyesült Királyság (4,7), valamint Horvátország és Észtország (5,6) gázára is, de Magyarországon is 5,9 lett az érték. Ellenben Svédországban, Olaszországban és Portugáliában is 10 PPS körül alakult 100 kWh földgáz.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.