Három és fél százalékkal emelkedtek átlagosan az Európai Unióban a lakossági villamosenergia-árak a tavalyi második fél évben 2017 azonos időszakához képest: 100 kilowattóráért (kWh) 21,1 eurót (nagyjából 6900 forintot) kellett fizetni átlagosan, ami csak 10 centtel magasabb a 2015-ös rekordáraknál – derül ki a közösség statisztikai hivatalának jelentéséből.
Az Eurostat 10 és 30 euró közötti árakat regisztrált, a legolcsóbb ebben az időszakban Bulgáriában, Magyarországon és Litvániában, a legdrágább villamos energia pedig Dániában, Németországban és Belgiumban volt.
Az áraménál nagyobb mértékben, 5,7 százalékkal emelkedett a földgáz ára az európai háztartások számára 2017 és 2018 második fele között. A 100 kWh-onkénti átlagár így 6,7 euró körül alakult, ami egyébként még elmarad 50 centtel a 2014-ben tapasztalt, az évtized legmagasabb áraitól.

Fotó: Havran Zoltán
Magyarországon, Romániában ez idő alatt 3,5 euró volt a gáz ára, Hollandiában, Spanyolországban, Dániában és Olaszországban is 9 euró alatt maradt 100 kWh-os gázmennyiség, ám Svédországban a 12 eurót is meghaladta.
A fogyasztói árak átlagos adótartalma a villamos energia esetében 37, a földgáznál 27 százalék volt. A vizsgált időszakban is a hatóságilag előírt, változatlan tarifák voltak érvényben Magyarországon, nem úgy Cipruson és Spanyolországban, ahol 19, illetve 13 százalékot meghaladó drágulást mértek a villamosenergia-díjakban, de Hollandiában is megközelítette a tíz százalékot az emelkedés. Eközben 4,5 százalékkal csökkent Lettországban, 2,5 százalékkal Lengyelországban és 1,6 százalékkal Németországban az áram ára.
Egy fiktív valutában, az európai vásárlóerő-egységben (Purchasing Power Standard, PPS) mérve, amely az Európai Unió 28 tagállamának átlagos árszínvonalán 1 euró értékű vásárlóerőt jelent, Finnország áll a legjobban. Az északi országban 100 kWh villamos energia 13,7 PPS-be kerül, míg a portugálok érzik meg leginkább az áramdíjakat a pénztárcájukon: náluk a fiktív valutából 28,2-t kellene fizetni ugyanannyi kWh-ért. Ebben az összehasonlításban Magyarország a lista közepe táján helyezkedik el 18,9 PPS-sel.