Újabb bankot vett az OTP

Újabb akvizíciót jelentett be az OTP, a pénzintézet ezúttal Szlovéniában vásárolta fel a francia Societe Generale helyi érdekeltségét. Az OTP vezetése szerint lassacskán egy időre véget érnek a bankvásárlások, utána a tervek szerint a vett cégek beépítésére koncentrálnak.

Rácz Gergő
2019. 05. 04. 16:27
Korábbi terjeszkedés: a szerb Vojvodjanska Banka 2017 év végén került a társasághoz Fotó: MTI/Rosta Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét egy felvásárlásról adott hírt tegnap az OTP Bank. A tőzsde honlapján megjelent tájékoztatás szerint az OTP Bank Nyrt. adásvételi szerződést írt alá a Societe Generale-csoport szlovén leány­bankja, az SKB Banka 99,73 százalékos részesedésének, valamint egyéb leányvállalatainak megvásárlásáról. Az SKB Banka mérlegfőösszege alapján közel kilencszázalékos piaci részesedésével Szlovénia negyedik legnagyobb bankja, univerzális bankként a lakossági és a vállalati szegmensben egyaránt aktív. A tranzakció pénzügyi zárása a következő hónapokban várható a szükséges felügyeleti engedélyek megszerzésének függvényében.

A legújabb akvizícióval Szlovénia lett az OTP 12. piaca. Csányi Sándor, a hitelintézeti csoport elnök-vezérigazgatója az OTP éves közgyűlése után azt mondta, hogy még három bank megvételét tervezi az OTP, ezt követően a tervek szerint visszaveszi a terjeszkedést. Van egy további kiszemelt szlovén bank is, amire elképzelhető, hogy bejelentkeznek, ezzel is tovább erősítve pozíciójukat.

Az OTP-nek változatlanul kapóra jön, hogy a Societe Generale megválik regionális érdekeltségei­től, szinte az összes környező országban vett már a Csányi vezette pénzintézet korábbi SocGen-érdekeltséget. Csányi elmondása szerint az OTP piacain egyedül Szlovákia jelent nehezen megoldható feladatot a növekedés tekintetében. Egyrészt az eurózónához tartozó országról van szó, ahol ennek megfelelően nagyon alacsony a kamatmarzs. Ráadásul nagyon telített a piac, mindössze néhány szereplő uralja a terepet, bankvásárlással való növekedésre így lényegében nincs mód.

Korábbi terjeszkedés: a szerb Vojvodjanska Banka 2017 év végén került a társasághoz
Fotó: MTI/Rosta Tibor

Ehhez képest Szlovéniában az akvizíciókkal rövid időn belül meghatározó szereplővé nőheti ki magát az OTP. Mint arra az Erste Befektetési Zrt. kommentárja emlékeztet, az OTP még a szintén szlovén Abanka, valamint a horvát Raiffei­sen és Addiko bankokért is versenyben van. Mivel ezek is hasonló méretű bankok, mint a most megvásárolt, ezért kisebb valószínűséget adnak annak, hogy bármelyiknél is befutó lenne az OTP, mert azzal már nagyon kifeszítené a tőkeszerkezetét.

A pénzintézet tavaly egymilliárd eurós profittal zárt, ezután 61,32 milliárd forintot fizet ki osztalékként. Ez nagyjából megfelel a 2017-es kifizetésnek a jóval magasabb profit ellenére is, ezt a bankvezetés szerint a további terjeszkedés pénzigénye indokolja. Csányi szerint a felvásárlásokat követően az új szerzemények integrálása lesz a fő feladat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.