– Minek köszönhető a pályázati dömping a hivatalnál?
– A vállalkozásoknak is kedvezőbb, ha az év első felében kiírjuk a pályázatok döntő többségét. Sőt arra törekszünk, hogy a bírálati szakasz is minél rövidebb legyen, ezáltal a szerződéskötés és az előlegek kiutalása is hamarabb megtörténhet. Így június végéig összesen 91,5 milliárd forintnyi kutatással, fejlesztéssel, innovációval (k+f+i) foglalkozó pályázat nyílt, illetve nyílik meg, amely már szorosan illeszkedik az NKFIH újszerű működéséhez. Idén legalább három olyan új pályázati konstrukciót viszünk piacra, amely korábban nem volt, de legalábbis nem ebben a formában működött. Közülük az első és nagyon fontos a hárommilliárd forintos egyetemi innovációs ökoszisztéma program.
– Ennek mi a célja?
– Támogatni szeretnénk a magyar egyetemi hálózatot, hogy az intézményekben termelődő tudást professzionális eszközökkel és módszerekkel menedzseljék. Azaz, hogy a szakértelem és a kutatási infrastruktúra kapacitásai a lehető legszélesebb kör számára legyenek elérhetők és felhasználhatók a piacon. Ehhez teljeskörűen fel kell mérni a felsőoktatásban meglévő kutatás-fejlesztési kapacitásokat és eredményeket, így jöhet létre egy állami tudásbázis. Ezt a hivatal a szolgáltatási tevékenységében is fel tudja majd használni: az adott tudást kereső vállalkozásokat a megfelelő egyetemhez irányíthatja. Kiemelt szempont, hogy a piaci igények célzottan találkozzanak a rendelkezésre álló szakértelemmel. A három évre szóló program keretében várhatóan 10-20 egyetem juthat forráshoz.
– Kik lehetnek az oktatási intézmények partnerei?
– Akár a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) is szimbiózist alkothatnak a felsőoktatási intézményekkel, együttműködve velük a k+f+i területén. Hiszen az egyetemek hatalmas tudásvagyonnal és kutatási infrastruktúrával rendelkeznek, azaz egyszerre van birtokukban mindaz a humán erőforrás, kutatási-fejlesztési eszköztár, amelyet egy kis cég biztosan nem engedhet meg magának, pedig a piaci tevékenységét előrelendítené. A pályázati kiírásban nem véletlenül szerepel, hogy ezt a nagyon széles szakismeretet és kapacitást nyilvánossá kell tenni az egyetemeknél. Ez bizony már egy új szemlélet része, csakúgy, mint az egyetemeken létrejövő új munkakörök.