Saját kriptovalutát vezetne be a Facebook 2020-ban

A Facebook már több mint egy éve dolgozik Project Libra kódnéven egy saját kriptovaluta-alapú fizetési rendszeren.

Forrás: Hír TV2019. 07. 03. 17:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kriptovaluta, a nemzetek és bankok felett átívelő pénzügyi rendszer. Hatással lehet-e egy ország sorsára egy óriáscég, amely virtuális pénzeket mozgat? A Globálban kedden arra keresték a választ. A Facebook bejelentette, hogy Libra néven saját kriptodevizát, tehát egyfajta virtuális pénzt hoz létre az online fizetések lebonyolítására, és jövőre el is indítja a szolgáltatást. A librát száz partnervállalat együtt menedzseli, árfolyama számos devizához és más eszközhöz kötött lesz. Célként azt jelölte meg az óriáscég, hogy fizetési lehetőséghez juttassa a világnak azt a mintegy 1,7 milliárdos népességét, akik nem férnek hozzá hagyományos banki és pénzügyi szolgáltatásokhoz.

Mi lenne, ha a pénzünk valóban globális lenne, stabil és biztonságos? – reklámozza már most kriptovalutáját a Facebook. A közösségi oldalt üzemeltető világcég azt ígéri, hogy a bankokon felül álló virtuális valutával mindenkinek hozzáférést tudna biztosítani a globális piachoz függetlenül a földrajzi helytől, és az illető anyagi lehetőségeitől, ezen kívül mindenki egyenlő feltételekkel érhetné. A technológiai óriás június 18-án mutatta be tervét a sajtónak, a piac szereplői közül a Visa, a Mastercard és a PayPal is jelezte, hogy részt venne a bevezetésben. A Facebook a lépéssel bővíti tevékenységi körét és közösségi oldalához kapcsolódva beszáll az internetes kereskedelembe. Minden bizonnyal hamar a globális online pénzpiac egyik legerősebb szereplőjévé válik.

A társadalmi-gazdasági élet szereplői szerint ugyanakkor komoly kockázatokat rejt a vállalat terve. A Facebook egyesek szerint a világ legnagyobb hatalma lehet, és ezzel gyengítheti a demokráciát, sőt még a legálisan megválasztott kormányok szuverenitását is. Ed Conway, a Times publicistája egyenesen arról ír egy cikkében, hogy ha bevezetik, Mark Zuckerberg cége a legerősebb kormányokénál is nagyobb hatalomra fog szert tenni.

Matt Stoller, az amerikai trösztellenes Open Markets Institute elemzője példának felhozza, hogy a vállalat akár kormányok ellenében is felléphetne. Azt is megjegyzik, hogy egy erős kriptovaluta meggátolná a nemzetközi szankciók hatékonyságát, mivel kikerülhetőek lesznek a bankok. Több szakértő is aggályokat fogalmazott meg a személyes adatok védelmével kapcsolatban annak ellenére, hogy a Facebook felajánlotta együttműködését a kormányoknak ezen a területen. A fent említett problémák miatt a publicisták általában is furcsának találják, hogy a világcég az egyéni szabadság eszközeként akarja beállítani a Librát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.