Sok családnak segít a csok értékhatárának eltörlése

Július elsejétől a családi otthonteremtési kedvezmény mellé igényelhető hitel használt ingatlanokra kiterjesztése mellett a felső értékhatár eltörlése is jelentős segítséget jelent az otthont kereső családoknak.

2019. 07. 26. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július elsejétől a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) mellé igényelhető hitel használt ingatlanokra kiterjesztése mellett a felső, 35 millió forintos értékhatár eltörlése is jelentős segítséget jelent az otthont kereső családoknak. Az OTP Ingatlanpont elemzése szerint Budapesten tavaly tíz lakásadásvételből négy e fölött az értéksáv fölött zajlott, ami azt jelenti, hogy ezekre az ügyletekre nem lehetett a használt lakás vásárlásához kérelmezhető csokot igénybe venni. Országosan az adásvételek 14 százaléka tartozott e körbe, ami mintegy 21 ezer ügyletet jelent.

A változtatás nélkül a legdrágább kerületekben jószerivel már nem is lehetne a csokkal az előírásoknak megfelelő méretű lakást vásárolni. Budapesten legfeljebb az olcsóbb külső pesti kerületek jöhetnének szóba, ahol az átlagos négyzetméterár még most is 300-400 ezer forint között van. Valkó Dávid, a cég vezető elemzője szerint a változtatással több tízezer ingatlan vált elérhetővé a csokkal tervező családoknak. – Természetesen most is meg kell felelni bizonyos követelményeknek (alapterület, műszaki kialakítás), de júliustól eggyel kevesebb a megkötés. Az értékhatár eltörlése és a falusi csok bevezetése – ha nem is általánosan és látványosan, de – minden bizonnyal áremelkedéshez vezet – tette hozzá a szakértő.

Több tízezer használt lakás vált elérhetővé a módosítással
Fotó: Éberling András

Vannak persze megyék, ahol a felső értékhatár jelentette megkötés szinte ismeretlen probléma. Nógrád, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén és Jász-Nagykun-Szolnok megyében például elhanyagolható az érintett ingatlanok száma, jóformán évi egy-két tucatnyi értékesítésről van szó. A legdrágább budapesti kerületekben viszont pont ellentétes az arány: az ingatlanok elenyésző része talált gazdára 35 millió forint alatt. Valkó Dávid szerint ezért a szabályozás nagy valószínűséggel azokra az agglomerációs településekre lehet kedvező hatással, amelyek nem tartoznak a falusi csok hatálya alá, ám ­ingatlanáraik már elég magasak ahhoz, hogy a korábbi értékhatár akadályt jelentett volna a kedvezmény igénylésében.

Bérlés helyett vásárlás?

Az egyetemisták által kedvelt városrészekben – a VII., a VIII., a IX., a XIII. és a XIV. kerületben – a lakásárakat és a bérleti díjakat alapul véve már 2-4 éves tartózkodás esetén érdemesebb lehet a vásárlást választani bérlés helyett – állapította meg a Takarék Index elemzése. A vidéki egyetemvárosokban még rövidebb az az időszak, amely után – a két eset különböző költségeit figyelembe véve – a vásárlás felé billenhet a mérleg nyelve. Győrött és Debrecenben két és fél év, Pécsett alig két év alatt kiegyenlítődik a bérlés és a vásárlás költsége. Érdemes figyelembe venni, hogy a tanulmányaik miatt másik városba költöző fiatalok közül sokan adják ki lakásuk egy-egy szobáját, ez esetben pedig még inkább lerövidül az az időtartam, amely után a vásárlás kifizetődőbbnek számít.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.