Miközben az összes vendégforgalom érdemben nem nőtt a fővárosban, a szálláshelyek árbevételei minden korábbi eredményt túlszárnyalnak 2019-ben, mivel az összesített, 17 és fél milliárd forintot meghaladó féléves bevétel több mint 16 százalékkal több lett a tavalyinál – mutat rá a BFTK Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ a szolgáltatók első féléves teljesítményéről szóló friss elemzésében. Jól látható: idén megugrott a külföldiek érdeklődése Budapest iránt. Ezt mutatja, hogy az összes szállásdíjbevételből a külföldiektől befolyt összegek 17,4 százalékkal nőttek. Ráadásul ez csak a turisztikai célú utazásokat mutatja, a nagyobb konferenciákat nem, például a június közepén Budapesten megrendezett kilencezer fős kongresszus résztvevőit sem számították bele, akik az Európai Dialízis- és Transzplantációs Társaság meghívására érkeztek.
Érdekes jelenséget is igazolnak a számok. Úgy tűnik, az első fél évben a külföldi és a belföldi forgalom aránya jelentősen átrendeződött: míg a külföldiektől származó szállásdíjbevételek rekordmértékben emelkedtek, addig a hazai vendégeknek köszönhető növekedés 2019-re gyakorlatilag elolvadt. Vagyis az olló ismét kinyílni látszik a külföldiek javára. Júniusban a belföldi szállásdíjbevételek több mint négy százalékkal nőttek, ami nagy részben köszönhető a rendkívül színes nyár eleji fesztiválkínálatnak. Ekkor voltak a pünkösdi hosszú hétvége rendezvényei is, ami sok magyar látogatót is vonzott, ahogyan a Budapesti Nyári Fesztivál is a Margitszigeten és a Városmajorban.
A kétségkívül jeleskedő külföldi beutazó forgalom összetétele a várakozások szerint alakult. Május után a június hónapot is az Egyesült Államok „nyerte meg”, ahonnan magasan a legtöbb vendégéjszakát regisztrálták a budapesti szállásadók a nyár első hónapjában – ezúttal is többet, mint a brit piacról. Első félévi összesítésben az Egyesült Államok Budapest második legnagyobb küldőpiaca, Németországot megelőzve. A nyár első hónapjában mindemellett az is jelentősen befolyásolta a fővárosi turizmust, hogy megnyílt a Sanghaj–Budapest közvetlen légi járat, amely már az elején a kínai vendégek hosszabb itt-tartózkodását eredményezte.