Válasz az újszerű áramhasználatra

A fogyasztók változó szokásai, az elektromobilitás és a megújuló alapú áramtermelés világszerte kihívás elé állítja a villamosenergetikai rendszerek szabályo­zóit. Kelet-Közép-Európában elsőként Budapesten létesítettek olyan akkumulátoros energiatárolót, amely választ ad az újszerű áramhasználat okozta problémákra.

2019. 09. 14. 10:30
Az energiatároló tesztüzeme alatt milliárdokat takarított meg a Mavir Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A régióban egyedülálló magyar innováció eredményeként üzemel az az akkumulátoros energiatároló Budapesten, amelyet az Alteo Nyrt. adott át tegnap, elősegítendő a villamosenergetikai rendszer kiszabályozását. A magyar gyökerű, tőzsdén jegyzett vállalat ügyvezető igazgatója, ifj. Chikán Attila elmondta, hogy az 1,1 milliárd forintos beruházás költségének majdnem a felét, 500 millió forintot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán nyerte el a cég.

A projekt részeként Alsórákoson, a – 2015-ben az Alteo által felvásárolt – Synergy Kft. gázmotoros erőműve mellé telepített akkumulátorok hat megawatt kapacitással bírnak. A cégvezető a létesítmény létjogosultságának alátámasztására kifejtette: a klímavédelmi célok eléréséhez érdemes minél magasabb arányú, megújuló alapú áramtermelést biztosítani, ám ezek döntő része időjárásfüggő, ezért hektikusan állítja elő a villamos energiát.

További kihívást jelent a fogyasztók viselkedésének változása is, ennek részleteiről Luczay Péter, az Alteo nagykereskedelmi és virtuáliserőmű-irányítási igazgatója beszélt. Az akkumulátor azokat az ingadozásokat is segít kiegyenlíteni, amelyeket az elektromos autózás térnyerése, illetve – a háztetőkre szerelt napelemekkel – a fogyasztók termelőként való megjelenése okoz.

Ezenkívül figyelni kell arra is, hogy az áramfogyasztási és a -termelési görbe nem feltétlenül esik egybe. Az akkumulátor és a mögötte álló informatikai rendszer a gázerőművel együtt ezen egyenlőtlenségeket segíti kiegyenlíteni. A földgáztüzelésű erőmű szintén a rendszer kiegyenlítése szempontjából jelentős, hiszen kifejezetten gyorsan állítható a leadott teljesítménye, és a fosszilis energiahordozók közül a legkevésbé káros a légkörre.

Az áramtároló tesztüzeme egy évvel ezelőtt indult. Az országban 28 megawatt (MW) primer szabályozó kapacitás áll rendelkezésre, a budapesti létesítmény ennek negyedét-ötödét képviseli. Az egyéves tesztüzem alatt az országos villamosenergetikai rendszerirányító, a Mavir mintegy ötmilliárd forintot takarított meg a kiszabályozáson – közölte tegnap Luczay Péter.

Az energiatároló tesztüzeme alatt milliárdokat takarított meg a Mavir
Fotó: Mirkó István

Az energetikai rendszer egyik legfontosabb elemének nevezte a létesítményt Palkovics ­László innovációs és technológiai miniszter. Szerinte ilyenből még többre lesz szükség, és ezek megvalósítása is hozzájárulhat ahhoz, hogy 2030-ra Magyarországot a leginnovatívabbak között tartsák számon. Az energiafüggetlenség elérését a tárca kiemelt célként rögzítette – idézte fel –, 2010 után kezdődött az a munka, amelyben sikerült a stratégiai energetikai ágazatokat újjáépíteni úgy, hogy azokban a magyar érdekek érvényesüljenek.

A tárcavezető beszélt arról is, hogy a magyar kormány feladatának tartja környezetünk állapotának megőrzését. – A fenntartható fejlődés biztosítását nemcsak szóban, hiszté­riát keltve kívánjuk elérni – utalt a baloldalon kialakult hangulatra –, hanem határozott tervekkel és konkrét munkával – hangsúlyozta.

Palkovics László arról is beszélt, hogy a jövő villamosenergia-termelése nem támaszkodhat egyetlen forrásra, Magyarország számára a fenntartható megoldást a nap- és az atomenergia kiegyensúlyozott felhasználása jelenti, kiegészítve egy sor más, alapvetően megújuló forrással.

– A napenergia hasznosításának fontosságát senki sem vitatja, a kormány eddigi döntései támogatták a kapacitás lényeges növelését: a tavalyi 700 MW-ról 2022-re 3000 MW-ra emelkedik, 2030-ra pedig elérhető a 7000 MW napenergiára alapozott kapacitás. Az atomenergetika területén más a helyzet. Míg néhány évvel ezelőtt nem sokan mondták azt, hogy nukleáris energia nélkül létezhet fenntartható energiagazdálkodás, ez mára megváltozott. A hagyományosan atomellenes Massachusetts Institute of Technology elemzésében is arra mutatott rá, hogy nincs az a pénzösszeg, amivel nukleáris energia nélkül elérhetők lennének a klímavédelmi célok. Mi is ezt gondoljuk, ráadásul Magyarország több évtizede jó hatékonysággal és biztonsági probléma nélkül üzemeltet atomerőművet. Ennek eredményeként a szén-dioxid-kibocsátásunk messze alatta van azon országokénak, amelyek a nukleáris energiát mellőzve szerettek volna átállni a megújuló alapú termelésre – fejtette ki a miniszter.

Németországban egy kilowattóra áram megtermelésére 400 gramm szén-dioxid-kibocsátás jut, Magyarországon 246 gramm.

Közel a mentesség

A következő év­tized végére a Magyarországon előállított áram több mint kilencven százaléka szén-­dioxid-mentes lehet Áder János köztársasági elnök szerint. Az államfő hangsúlyozta: a 2050-re kitűzött klímasemlegességi cél eléréséhez az egyik legfontosabb az áramtermelés és az energiatermelés szén-dioxid-mentességének elérése. A fenti arány akkor teljesül, amikor a paksi atomerőmű kapacitásfenntartó beruházása, a Paks II projekt megvalósul, és az elmúlt éveknek megfelelő ütemben épülnek a napelemparkok. Így Magyarország biztosan teljesíti majd a párizsi klímavédelmi szerződésben foglalt célokat.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.