Közel 35 ezer fővel nőtt a munkavállalók száma a július és szeptember közt vizsgált hónapokban az előző év azonos időszakához képest – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. Ezzel a foglalkoztatotti létszám átlépte a 4,5 milliót a 15 és 74 év közötti korcsoportban. Egyértelműen az elsődleges munkaerőpiacnak sikerült tovább bővítenie a létszámot, mivel közel harmincezer fővel, több mint húsz százalékkal kevesebb a közmunkás, létszámuk átlagosan 107 ezer fő volt a vizsgált három hónapos időszakban. Nőtt a külföldi telephelyen dolgozók száma mintegy 14 ezer fővel 114 ezer munkavállalóra.
– Az elmúlt kilenc évben, vagyis 2010 óta több mint 811 ezerrel több a foglalkoztatott, ezzel minden korábbinál magasabbra, 70,3 százalékra nőtt a dolgozók aránya. Ebből a versenyszférában több mint 700 ezerrel nőtt a munkavállalói létszám, ami nagyban hozzájárult a magyar gazdaság európai szinten is kimagasló teljesítményéhez – hangsúlyozta az adatokra reagálva Varga Mihály pénzügyminiszter a tárca közleménye szerint. Kiemelte: a munkaügyi hivatalok hatékonyságát javító munkaerőpiaci reformprogram – a vállalati kapcsolattartás erősítésével – tovább segítheti az üres álláshelyek betöltését. A kormány munkavállalást ösztönző intézkedéseinek, valamint a tartósan magas gazdasági növekedéssel járó foglalkoztatásbővülésnek köszönhetően éves összehasonlításban már 87 hónapja folyamatosan csökken a munkanélküliség.
A pénzügyminiszter arra emlékeztetett, hogy a kormány könnyítette a nyugdíjasok foglalkoztatását, a családvédelmi akcióterv keretében támogatja a kisgyerekes anyák munkavállalását, emellett erősítette a munkaerő-közvetítést is. A vállalatok hatékonyságjavító intézkedései és a hatékonyabb munkaerő-gazdálkodásuk tovább növelheti a magasabb hozzáadott értéket termelő munkavállalók számát. Az aktivitás további növelésével, a szakképzés átalakításával, a képzések, átképzések és vállalkozóvá válást támogató programok révén pedig tovább növelhető a foglalkoztatás.

Fotó: Havran Zoltán
Pénzügyi elemzők szerint nem látható a munkaerőpiacon a német és a nyugat-európai gazdaságok lassulásának hatása. Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője azt hangsúlyozta, a következő hónapok kérdése leginkább az, hogy az európai növekedés lassulásának esetleges begyűrűző hatásai érdemben csökkentik-e a magyar munkaerőpiac feszességét. A pénzintézet stabil, 3,3-3,5 százalékos munkanélküliségi rátára számít, azonban a növekedési aggodalmak erősödése nyomán lát kockázatokat.