Félreérthetők a cégértékelések

Magyar Nemzet
2019. 10. 31. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakmai körültekintést ismét mellőzve akarta mindenáron a top száz leggazdagabb embere között láttatni a 24.hu portál Orbán Viktor édesapját – írta a Vg.hu.

Ahogy az üzleti napilap internetes oldalán fogalmazott, a 24.hu a Forbes céges toplistáján szereplő Dolomit Kft. láttán oly mértékben fellelkesült, hogy a céget egyből a társaság csak valamivel több, mint ötvenszázalékos tulajdonosával azonosítja.

Orbán Győző mellett azonban a vállalatot a dolgozói is birtokolják, így a 24.hu portál logikai megközelítése szerint a dolomitbányászoknak is részeseinek kellene lenniük a leggazdagabb magyarokat felsoroló listának. A Forbes magazin amúgy az eszközértékből a hiteleket levonva és ily módon a hazai üzleti életben irreleváns értékelést számba véve állította össze a magyar érdekeltségű vállalatok sorrendjét.

Magyarországon az eszközérték kevésbé releváns, mivel – leginkább az értékcsökkenési leírások miatt – nem mutatja meg a cégek tulajdonában lévő eszközök valós értékét. A Forbes valószínűleg az anyavállalatának a számolási metódusát követte, ami az Egyesült Államokban működik is, hiszen ott nagyon szigorú szabályok kötik az eszközérték elszámolását.

Nálunk azonban ez nem igaz, így nem is szokták ezt a mutatót önmagában egyenlővé tenni a cég­értékkel. A Vg.hu cikkének megjelenését követően a Forbes úgy tájékoztatott, hogy a termelőcégek esetében mindig az EBITDA alapján számolnak, amihez az elmúlt év pénzügyi tranzakcióiból a Forbes saját adatbázisaiból tanácsadók bevonásával alakítottak ki iparági szorzót, és az így kapott összeget korrigálják a cégben lévő pénzeszközökkel és a hosszú lejáratú hitelekkel.

Ebbe a kategóriába tartozik a Dolomit Kft. is. (Magyarországon amúgy az EBITDA – amely egy készpénztermelési mutató – sem szokott a cégértékelés alapja lenni.) A Forbes tájékoztatása szerint vannak speciális esetek, így pénzügyi vagy ingatlanvagyon-kezelő, üzemeltető cégek, ahol ez a megközelítés nem működik, ezeknél valóban az eszközértékből indulnak ki, hacsak a kiegészítő melléklet nem tartalmazza például az ingatlanok piaci értékét.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.