Jobb körbe került a bukaresti börze

Csinta Samu (Sepsiszentgyörgy)
2019. 10. 30. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő szeptembertől másodlagos feltörekvő tőkepiaccá minősítik át a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB). Már három évvel ezelőtt kilátásba helyezte a felminősítést a világ legnagyobb indexszolgáltatója, az FTSE Russell, amely 2016 óta szigorúan elemzi a román tőzsdét, ám a BVB eddig nem teljesítette az átsoroláshoz szükséges valamennyi feltételt.

Miután immár a likviditási követelményeknek is megfelel, a londoni székhelyű adatszolgáltató hivatalosan is közölte, hogy 2020 szeptemberétől a határpiacok kategóriájából a másodlagos feltörekvő piacok közé sorolja a román tőzsdepiacot. A teljes képhez tartozik azonban, hogy a likviditási mutató látványos javulásához derekasan hozzájárult a tavaly decemberben bevezetett „kapzsisági adó” által generált részvényeladási hullám is.

A bukaresti tőzsde vezetői a Románia uniós csatlakozása utáni legfontosabb gazdasági eredményeként értékelik a magasabb besorolást. A BVB-n jegyzett vállalatok közül három kerül be az FTSE Global All Cap indexbe: a Romgaz állami gázvállalat, a piacvezető romániai bank, a kolozsvári alapítású Banca Transilvania, valamint a BRD Société Generale francia tulajdonú pénzintézet teljesíti a szükséges feltételeket. Lucian Anghel, a BVB igazgatótanácsának elnöke szerint az új státus lehetőséget teremt, hogy tőkeerősebb befektetők is megjelenjenek a bukaresti tőzsdén. Ezzel a részvények ára is emelkedhet, ami a korábbinál jelentősebb haszonnal kecsegteti a befektetőket.

Természetesen az immár ügyvezetői státusú kormány is igyekezett a dicsfényben fürdőzni. Eugen Teodorovici pénzügyminiszter szerint ezzel a lépéssel a BVB több esélyt kap a gazdaság finanszírozására. – Az FTSE Russell bejelentése történelmi jelentőségű döntés Romániának, új lépés azon országprojekt megvalósításában, amely az euróövezethez való csatlakozás folyamatához kapcsolódik. Ötéves intenzív munka után megnyert csata ez, fontos megvalósítás bármely elkövetkező kormánynak – jelentette ki a tárcavezető.

Szakemberi becslések szerint a feltörekvő piacok közé sorolás azt is jelenti, hogy Románia harmincszor nagyobb értékű beruházási alapokban részesülhet, mint a határpiacok, illetve jelentősen nőhetnek a külföldi tőke­beruházások is. A romániai tőke­piac vonzóbbá tételében jelentős szerepet játszhat a nemrég bizalmat vesztett szociáldemokrata kormány azon lépése is, amellyel 16-ról öt százalékra csökkentette az osztalékadót. Az intézkedés csak az idei esztendő első nyolc hónapjában 36 százalékos hozamnövekedést hozott a romániai tőke­piacon.

Az 1995-túl újraindított BVB-n több mint nyolcvan céget jegyeznek, a kis- és középvállalatoknak fenntartott alternatív piacon, az AeRón pedig közel 290-et. Tavaly 5300-at meghaladó tranzakciót jegyeztek, 11,4 mil­liárd lej (egy lej 140 forint) értékben, a tőkeállomány pedig megközelíti a 143 milliárd lejt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.