A hideg idő beköszöntével elérkezett a légszennyezettségi határérték-túllépések időszaka is. A téli hónapokban a levegő minősége jelentős mértékben függ az időjárástól, de a háztartási tüzeléssel járó szennyező anyagoknak is egyre jelentősebb szerep jut. A helyes és pénztárcabarát fűtési módokról az Agrárminisztérium a Herman Ottó Intézettel és a Nemzeti Népegészségügyi Központtal a Fűts okosan! kampány keretében tájékoztatja a lakosságot.
– A közhiedelemmel ellentétben ma már nem az ipar és a közlekedés a levegőszennyezés fő okozója, sokkal inkább, mégpedig 85 százalékban a háztartások egyéni fűtése – hívta fel a figyelmet Rácz András. Magyarázatként hozzáfűzte, hogy az ipari létesítmények kibocsátása szigorú követelményekhez, engedélyekhez kötött. A szűrőberendezésekkel ellátott kéményekbe egyes esetekben online hatósági monitorozást biztosító készülékeket kell telepíteni. A közlekedés területén pedig – folytatta az államtitkár – a zöldkártya megszerzését megelőző vizsgálat hivatott biztosítani, hogy csak a környezetvédelmi követelményeknek megfelelő járművek vehessenek részt a forgalomban.

Fotó: Bach Máté
– A lakosság esetében ideális megoldás a távfűtés, amelynek során egy-egy nagy, energetikailag hatékony, a fent említett követelményeknek megfelelni köteles erőművekben állítják elő a hőt. A földgázzal fűtők ennél kevésbé környezetkímélők, ám a gázkészülékek kibocsátási értékei még mindig lényegesen jobbak, mint a vegyes tüzelésű kazánoké, cserépkályháké – tért rá a lakossági fűtés okozta szennyezés alapproblémájára Rácz András.
– Ezekbe a készülékekbe gyakran bármi éghetőt beledobnak, tekintet nélkül arra, hogy az égéstermék mennyire káros az egészségre. A hatóság nehéz helyzetben van ezen a területen, ugyanis nem lehet ott több millió háztartásban.
Egyrészt rendkívül költséges lenne minden otthon kéményébe mérőkészüléket szerelni, másfelől pedig lehetetlen volna több millió háztartás kibocsátási adatait folyamatosan ellenőrizni. Ezért a tájékoztatás az egyetlen lehetséges eszközünk a tisztább levegő eléréséért – hangsúlyozta az államtitkár, majd példaként elmondta, hogy a helytelen tüzeléssel a légkörbe kerülő 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű (PM2,5) szállópor igen könnyen bejut a tüdőbe, onnan pedig, a rátapadt mérgező vegyületekkel együtt, a véráramba.