Szigorúan szabályoznák a G20-országok a kriptodevizákat

A G20 arra jutott, hogy felkéri a Nemzetközi Valutaalapot (IMF), hogy vizsgálja meg a kriptodevizák gazdasági hatásait, különös tekintettel arra, hogy milyen hatással vannak a világ országainak monetáris szuverenitására.

Forrás: MTI2019. 10. 19. 21:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A G20-csoport pénzügyi vezetői egyetértettek abban, hogy szigorú szabályokat kell kidolgozni a kriptodevizák, például a Facebook tervezett kriptopénze, a libra helyzetének rendezésére, és mindaddig nem szabad engedélyezni forgalomba hozatalukat, míg nem sikerül kiiktatni azokat a globális kockázatokat, amelyeket okoznak.

A világ 19 legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságát, valamint az Európai Unió tömörítő csoport jegybankárai és pénzügyminiszterei a Washingtonban helyi idő szerint pénteken tartott tanácskozásukon elismerték, hogy a kriptodevizák a monetáris innováció terén potenciális haszonnal járhatnak, ám megjelenésük komoly fiskális és monetáris politikai kockázatokat okoz.

„Ki kell értékelni és megfelelően rendezni kell ezeket a kockázatokat, kiemelten a pénzmosás, az illegális finanszírozás, a fogyasztók és befektetők védelmének kérdését, mielőtt ezek a projektek működni kezdenek” – szögezték le a G20 vezetői találkozójuk után kiadott közleményükben.

Kuroda Haruhiko japán jegybankelnök a megbeszéléseket követően tudatta, hogy a G20 ki fogja kérni a nemzetközi monetáris szabványokat lefektető testületek véleményét, és abból fog kiindulni. Ez leghamarabb jövőre várható, így egyre kisebb az esélye annak, hogy a Facebook ígéretéhez híven 2020-ban be tudja vezeti a librát.

A közösségi oldal számára az is problémát jelenthet, hogy minden nagy amerikai fizetési cég, a Visa, a Mastercard és a Paypal is kiszállt a libra pénzügyi infrastruktúráját kiépítő – Libra Association néven a Facebook által Genfben bejegyzett – nonprofit társaságból.

A G20 egyúttal arra jutott, hogy felkéri a Nemzetközi Valutaalapot (IMF), hogy vizsgálja meg a kriptodevizák gazdasági hatásait, különös tekintettel arra, hogy milyen hatással vannak a világ országainak monetáris szuverenitására.

A világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7 munkacsoportja azt állapította meg, hogy ha széles körben elterjednek az olyan típusú kriptodevizák, a stablecoinok, amelyek mögött hagyományos devizák és más eszközök állnak tartalékként, az fenyegetést jelenthet a világ monetáris rendszerére és pénzügyi stabilitására.

Olaf Scholz német pénzügyminiszter pénteken kijelentette, hogy meg kell akadályozni, hogy a libra formájában alternatív globális fizetőeszköz jöjjön létre.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.