Tovább drágult tavaly a mezőgazdasági területek ára, a drágulás még az előző évinél is dinamikusabb volt. A Központi Statisztikai Hivatal jelentése alapján a mező- és erdőgazdasági területek ára összességében 11 százalékkal nőtt. A szántók átlagára hektáronként meghaladta a másfél millió forintot, ami tízszázalékos drágulás az előző évhez viszonyítva. A legnagyobb áremelkedést, mintegy 16 százalékos drágulást egyébként a gyepterületeknél mérték.
A gyümölcsösök ára is jelentősen emelkedett, az előző évi szinthez képest 15 százalékkal magasabb áron cseréltek gazdát az ültetvények. A szőlőskertek szintén hasonló mértékben, 14 százalékkal drágultak, az erdők értéke pedig országos szinten közel 10 százalékkal emelkedett.
A szántók ára három megye kivételével mindenhol emelkedett, egyedül Komárom-Esztergom, Pest és Heves megyében lett olcsóbb a termőföld. A megyék rangsorát továbbra is Hajdú-Bihar megye vezeti, ahol a szántók hektáronkénti átlagára meghaladja a kétmillió forintot. Legolcsóbban továbbra is Nógrád megyében juthatnak földhöz a gazdálkodók. Ott 750 ezer forint körül alakultak az árak az elmúlt évben. Az egyes régiókon belül ugyanakkor a föld minőségétől és egyéb tényezőktől függően is jelentős eltérés van az árak között. Egy jó talajminőségű terület hektáronkénti ára akár a duplája is lehet egy gyenge minőségűének.
A múlt évben közel ugyanannyi termőföld cserélt gazdát az országban, mint 2017-ben, a két évvel korábbi szinttől ugyanakkor jóval elmaradt a forgalom.
2016-ban az állami földértékesítési programnak köszönhetően a korábbinál jóval több termőföldet vásároltak a gazdálkodók. A mező- és erdőgazdasági hasznosítású területek egy százalékát, összesen 72 ezer hektárt értékesítettek az országban. Továbbra is a szántó volt a legkelendőbb, az összes eladott földterület 72 százaléka tartozott ebbe a kategóriába. Az összes értékesített terület 14 százaléka erdő, 10 százaléka gyep volt, a fennmaradó négy százalékot pedig a szőlő- és gyümölcsösterületek tették ki. A legélénkebb forgalmat Bács-Kiskun megyében mérte a KSH, de Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megyében is élénk volt az érdeklődés a termőföldek iránt.