Újabb fordulón egyeztetnek holnap a minimálbér és a garantált bérminimum jövő évi mértékéről, arra ugyanakkor kicsi az esély, hogy megállapodással záruljon a tárgyalás. A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának soron következő ülésén ismerteti a kabinet az idei adatokat, valamint a 2020-as főbb makrogazdasági mutatókról szóló előrejelzését – tudta meg a Magyar Nemzet.
Az adatok érdemben előremozdíthatják az egyeztetéseket, mivel a munkaadói oldal egyelőre nem tett javaslatot a jövő évi kötelező legkisebb keresetek emelésének mértékére.
A tavaly év végén megkötött, jelenleg is érvényben lévő, kétéves bérmegállapodás szerint jövőre nyolc százalékkal emelkedne a minimálbér, bruttó 161 ezer forintra, míg a garantált bérminimum – szintén nyolcszázalékos emeléssel – 210,6 ezer forintra. Ugyanakkor az egyezség lehetővé teszi, hogy ha a 2019-re előrejelzett makrogazdasági mutatóktól eltérnek a végleges számok, újratárgyalható a 2020-ra tervezett emelés.

Fotó: Mirkó István
A szakszervezeti oldal egységesen tíz százalékot meghaladó mértékben szeretné elérni a minimálbér és a garantált bérminimum emelését. A megállapodást aláíró két országos konföderáció, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Liga Szakszervezetek azzal érvel, hogy a munkavállalóknak kedvező irányba térnek el az előrejelzettől a gazdasági mutatók: a vártnál nagyobb mértékben nő a gazdaság, magasabb az infláció, illetve a termelékenységi mutató is javult.
A képviseletek arra is emlékeztettek, az elmúlt években jelentősen, két számjegyű mértékben csökkent a szociális hozzájárulási adó, tehát a munkáltatók kaptak jelentős köztehercsökkentést, ráadásul a béremelések érdekében.
Korábban lapunk beszámolt róla, Varga Mihály pénzügyminiszter elérhetőnek tartja a tíz-tíz százalékos emelést, ugyanakkor szerinte a munkaadói és a munkavállalói oldal megállapodása a mérvadó. Szakértők szerint a garantált bérminimum akár 15 százalékkal is emelhető lenne. A minimálbér pedig érdemben alig befolyásol munkavállalót, az erre az összegre bejelentettek zöme ugyanis a valóságban többet keres.