Ajánlott a szülői figyelem az internetezéshez

A biztonságos internethasználat témaköre alapvetően foglalkoztatja a szülőket, döntő többségük a világhálón való kalandozás korlátozását, ellenőrzését és tiltását veti be gyerekeinél, illetve a közös beszélgetést a témáról. A február 11-i Biztonságos Internet Nap alkalmából egy új oktatóprogram és szakértői tanácsok jelentek meg a témában.

Magyar Nemzet
2020. 02. 11. 17:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fiatalok többsége nincs biztonságban az online térben, erre mutat rá az Ipsos KidComm (2019) szindikált kutatása, amely a február 11-i Biztonságos Internet Napon került fókuszba. – A gyerekek főként játszanak, YouTube-videókat néznek és chatelnek az okos eszközeiken, miközben szinte meg sem fordul a fejükben, hogy eközben mások adatot gyűjthetnek róluk, vagy zaklatás áldozataivá válhatnak – mondta Koren Balázs, a Telenor TudatosNet szakértője, amely újonnan megjelent játékos oktatóanyagként segít a biztonságos internetezésben. A digitális oktatással is foglalkozó szakember tapasztalatai azt mutatják, hogy a szülők szeretnének tenni a biztonságos netes környezet megteremtéséért, de túl kevés információ áll ehhez rendelkezésükre, ezért lehet hasznos számukra a most megjelent oktatóanyag. A TudatosNet 13 témakör mentén kalauzolja végig a játékosokat. Olyan kulcstémákra hoz egyszerű, közérthető válaszokat, mint például a biztonság, a digitális lábnyom, a személyes adatok, a veszélyek, a digitális identitás, vagy a kritikai gondolkodás.

Hasznos tippek szülőknek

A Biztonságos Internet Napján felnőtteknek szóló gyakorlati tippeket is megjelentettek a szakértők. – Amikor egy új app vagy játék kerül a gyerekek látóterébe, akkor gyorsan feltérképezhetjük az oldal célját, a mások által javasolt korhatárt. Gyerekek és szülők mondanak véleményt egy-egy felületről, amik sokat elárulnak a tartalomról – mondta Kittka András, a Funside School egyik alapítója. Hozzátette, az iOS App Storeban és a Google Play-ben is minden egyes apphoz tartozik már korosztályi besorolás – sokan nem is tudnak arról, hogy egyetlen kattintással ellenőrizhető vajon tényleg gyermekük korosztályának megfelelő-e az alkalmazás.

Ellenőrzött Youtube

A Youtube, a legelterjedtebb videómegosztó oldallal kapcsolatban azt tanácsolta: egyetlen kattintással megoldható, hogy bizonyos tartalmak ne kerülhessenek a gyerek elé, hiszen a tanuló algoritmus nem engedi azt megjeleníteni nekik. – Fontos megjegyezni azonban – folytatta a szakember, – hogy a programok nem tudnak ugyanolyan pontossággal szűrni, mint egy hús-vér ember, ezért az ingyenes felületeken a szülői felügyelet mindig javasolt, főleg kisebb gyermekeknél.

Ha ez nem megoldható, tanácsa szerint érdemes megfontolni az úgynevezett „streaming” szolgáltatók (mint például a Netflix, az HBO Go vagy a hamarosan érkező Disney+) külön, gyerekeknek szóló szolgáltatásait is, mert bár ezek a platformok nem ingyenesek, de a tartalmak besorolását valódi szerkesztők is felügyelik.

Filmezés, telefonálás

A filmezés is népszerű a fiatalok körében, erről Kittka András azt mondta, hogy az IMDB Parents Guide oldala tökéletesen alkalmas arra, hogy hozzávetőleges képet kapjunk arról, mi vár a gyerekünkre, ha az adott mozit vagy sorozatot megnézi. Káromkodások, felkavaró jelenetek, alkohol, drog – semmi nem kerüli el ugyanis a szülők figyelmét, ha egy-egy filmet kell gyerekszemmel értékelni.

– Ha pedig telefont adunk a gyerek kezébe, kapcsoljuk be az iOS vagy az Android szülői felügyeletét, melyben beállíthatunk telefonálásra használható időintervallumokat, éjszakai tiltásokat. Emellett az appok egyenként engedélyezhetők vagy tilthatók bizonyos időszakokban – sorolta. Ehhez ráadásul semmilyen külön applikáció nem szükséges, a telefonok beállításai között található a korlátozó lehetőség, ugyanakkor a szakértő szerint nagyon fontos, hogy a szülők ne kémkedjenek a gyermek után a tudta nélkül, a szabályokat sokkal inkább közösen állítsák fel.

Nemzetközi program

A Biztonságos Internet Nap az Európai Bizottság, az Európai Iskolahálózatok és az Internet Hotline-ok Nemzetközi Szövetségének együttműködésében megvalósuló Safer Internet Program (Biztonságos Internet Program – SIP) része. A Biztonságos Internet Nap célja, hogy játékos, kötetlen, interaktív formában hívja fel a gyerekek, szülők és pedagógusok figyelmét az internethasználat veszélyeire és azok kivédésének lehetőségeire. A SIP hazai koordinátora a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.