Az idén tovább lassulhat a lakásárak emelkedése

A növekedés mértéke vélhetően 10 százalék alatt marad, ez a folyamat nem recessziót, hanem árkorrekciót jelez – mondta az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.

Forrás: MTI2020. 02. 12. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakásárak emelkedése az idén tovább lassul, a növekedés mértéke vélhetően 10 százalék alatt marad, ez a folyamat nem recessziót hanem árkorrekciót jelez – mondta Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője szerdán Budapesten sajtóbeszélgetésen.

A szakember szerint a lakásárak lassuló emelkedésében, a tranzakciószám csökkenésében fontos szerepe van a Magyar Állampapír Plusz tavaly nyári bevezetésének, ugyanis ez a pénzügyi termék elszívta a befektetési célú vásárlókat az ingatlanpiacról.

Valkó Dávid ugyanakkor megjegyezte, a lakások árszintje és a lakosság jövedelme szorosan összefügg, mivel Magyarországon folyamatosan emelkednek a jövedelmek, néhány év stagnálás után ismét felpöröghet az ingatlanpiacon a kereslet.

A vezető elemző szerint az albérlet piacon is változásra lehet készülni, ugyanis a következő időszakban várható – főként Budapesten a VIII., IX., XI., XIII. kerületben – a befektetők által kiadás céljából korábban vásárolt lakások tömeges átadása. Mindez pedig túlkínálatot eredményez az albérlet piacon, amely vélhetően együtt jár majd a bérleti díjak mérséklésével.

Az új lakásokra érvényes áfa változásáról a szakember elmondta, hogy az 5 és a 27 százalékos áfa közötti különbségből adódó, több mint 20 százalékos áremelkedés „biztosan nincs benne a piacban”. A 27 százalékos projektek árazásánál egyelőre a kivárás figyelhető meg, az OTP szerint mintegy 10 százalékos emelkedés az, amelyet a piac még elbír.

A fővárosban épült új lakásoknál, amelyeket az idén adnak át, átlagosan 860 ezer forintos négyzetméterárral lehet számolni, 2021-ben 960 ezer forinttal – tette hozzá a vezető elemző.

Valkó Dávid elmondta, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV) kapott, az OTP által feldolgozott 2019-es ingatlanpiaci adatok – amelyek a teljes tavalyi évet még nem tükrözik – azt mutatják, hogy 2019-ben éves összevetésben országosan 17 százalékkal, Budapesten, illetve a megyeszékhelyeken pedig 33, illetve 15 százalékkal esett vissza a forgalom a lakáspiacon. Miközben a lakásárak országos szinten 15 százalékkal nőttek, a fővárosban 22 százalékkal emelkedtek. Debrecen volt a legdrágább vidéki város, az átlagos négyzetméterár 408 ezer forint volt, a skála másik végén Salgótarján állt.

Pélyi András, az OTP Pénzügyi Pont országos értékesítési vezetője a lakásvásárlás finanszírozási lehetőségeiről beszélt és elmondta, hogy a családi otthonteremtési kedvezményt (csok) minden második ügyfélnek az OTP Bank nyújtja, a csok termékek 71 százalékához pedig az ügyfelek további hitelt is felvettek.

Kiemelte, hogy 2019. siker terméke a babaváró hitel volt, amelyből tavaly 470 milliárd forintot helyeztek ki, a felvett babváró hitelek mintegy 50 százalékát az OTP-től igényelték.

Beszámolt még a falusi csok hatásáról is, amely a szakember szerint főként Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt népszerű, előbbinél 360, utóbbinál 235 tranzakció köthető ehhez a pénzügyi termékhez.

Pélyi András elmondta, hogy a csok, a falusi csok, valamint a babaváró hitel kihelyezéseknél idén további bővülésre számítanak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.