Élénkülő LNG-beruházások

Nem akarnak lemaradni a befektetők a cseppfolyós gáz iránti kereslet fellendülésében rejlő üzletről, ezért tavaly rekordmennyiségű átalakítókapacitás megépítéséről döntöttek. Egy-egy beruházás tíz évbe is telhet, ezért iparkodnak a kivitelezéssel.

2020. 02. 25. 11:33
LNG tanker Stena Blue Sky is seen at the new liquefied natural gas (LNG) terminal in Zhoushan
Az adja a mozgatórugót, hogy a fejlesztéseket manapság gyorsabban befejezik, mint korábban Fotó: China Stringer Network Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A visszafogottabb 2016-os és 2017-es növekedés, majd a lendületesebb 2018-as év után tavaly már jócskán megugrott a cseppfolyós gáz (LNG) iparágába áramló pénz mennyisége. A beruházások 2019-ben rekordot döntöttek, megközelítették a 65 milliárd dollárt (19 500 milliárd forintot) – összegzett a Nemzetközi Energiaügynökség. Az egyetlen év alatt meghozott döntések értelmében az LNG-üzemek összkapacitása világszerte több mint 16 százalékkal növekszik.

A lendület egyik mozgatórugója az, hogy a fejlesztők ma gyorsabban teljesítik a beruházások szakaszait, mint korábban. Egy-egy gázcseppfolyósító állomás kivitelezése a tervezéstől az első szállítmány előállításáig egy évtizedet is felölelhet. Azoknál a projekteknél, amelyek már túl vannak a tervezési szakaszon, kulcsfontosságú elérni a kivitelezés egyes mérföldköveit, ha a befektetők legalább középtávon szeretnének részt venni a vásárlói igények kiszolgálásában. Ez az oka annak, hogy számos, versenyképes tervvel rendelkező piaci szereplő gyorsította fel a lépé­seit és jóváhagyta a beruházásokat, mielőtt esetleg megszűnne a piac növekedésével járó üzleti lehetőség.

Az adja a mozgatórugót, hogy a fejlesztéseket manapság gyorsabban befejezik, mint korábban
Fotó: Reuters

A kereslet kitartó növekedése, kiváltképp a fejlődő országokban, továbbra is lényeges eleme az LNG-boomnak. A piaci szereplők emiatt egyre aktívabbak, a globális gázpiac így mind érettebbé, likvidebbé és biztonságosabbá válik. A terület felélénkülése aktívabb árverseny kialakulásával jár, vagyis a beruházási hullámnak végső soron a fogyasztók is hasznát láthatják.

Míg 2018-ban összesen 29 milliárd köbméteres éves kapacitásról hozták meg a beruházási döntést, addig tavaly 96 milliárd köbméternyiről határoztak a befektetők, ami magasan túlszárnyalja a korábbi, 2005-ös hetvenmilliárd köbmétert. Újdonság, hogy több fejlesztés is eddig nem látott méretekkel épül meg. Az üzemek annyi LNG-t termelnek majd évente, mint amennyi 2019-ben az Európai Unióba áramlott. Ez már csak azért is figyelemre méltó, mert az unió LNG-importja tavaly rekordot döntött – erről a Magyar Nemzet nemrégiben számolt be.

További, nyolcvanmilliárd köbméteres éves kapacitás 2025 előtti megépülésével számol az energiaügynökség a már elkészült műszaki tervek alapján. Mozambik, az Egyesült Államok és Katar is folytatná a beruházásait a szektorban. Ez azt is jelenti, hogy 2020 után már lassul a kapacitásbővülés.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.