Enyhe recesszióra készülnek a németek

Magyar Nemzet
2020. 03. 11. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Recesszióba kerülhet a német gazdaság a koronavírus-járvány miatt – figyelmeztetnek a német sajtóban megszólaltatott elemzők. A 2008–2009-es pénzügyi válsághoz hasonló összeomlás ugyan nem várható, mert a bankrendszer sokkal egészségesebb és felkészültebb a megrázkódtatásokra, de egy enyhe recesszió az év első felében már nem tűnik elkerülhetőnek akkor sem, ha újra felpörög a termelés Kínában – mondta Carsten Brzeski, az ING Bank vezető közgazdásza a Deutschlandfunk rádiónak. A részvénypiaci árfolyamok zuhanásáról úgy vélekedett, hogy bár a hét fekete hétfővel indult, a tőzsdék esése nem nagy dráma, hiszen a mutatók néhány hete még történelmi csúcson voltak. Nagy baj akkor történhet, ha nehezebben jutnak hitelhez a vállalkozások.

Clement Fuest, a müncheni Ifo gazdaságkutató intézet elnöke az Augsburger Allgemeine című lapnak ugyancsak arra hívta fel a figyelmet, számos fejlemény utal arra, hogy a német gazdaság recesszió előtt áll, és a visszaesés akár el is húzódhat. Mint mondta, sajnos sok virológus állítja, hogy a járvány nyáron ugyan alábbhagyhat, de ősszel visszatér, és ebben az esetben elkerülhetetlen lenne a recesszió. Ezért a szövetségi kormánynak az eddig tervezettnél több támogatást kell biztosítania a bajba került vállalkozásoknak.

Hasonlóan vélekedett a berlini DIW gazdaságkutató intézet vezetője, Marcel Fratzscher is, aki a Handelsblatt című üzleti lapnak kijelentette: a koronavírus-járvány miatt erőteljesen növekedett a recesszió valószínűsége. Szerinte a szövetségi kormánynak nem csupán a bajba kerülő vállalatok megmentésére kellene törekednie, hanem egy nagyszabású konjunktúraprogrammal kellene ellensúlyoznia a járvány hatásait, hogy ne süllyedjen válságba az Európai Unió legnagyobb gazdasága.

A német kormány mozgástere széles, tavaly a szövetségi költségvetés 19,2 milliárd eurós (6500 milliárd forint) többlettel zárt, a tartományokkal, a helyi önkormányzatokkal és a társadalombiztosítási alapokkal együttvéve pedig 49,8 milliárd euró többlet keletkezett, ami a GDP (bruttó hazai termék) 1,5 százalékának felel meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.