Jó hírt kaptak a hazai baromfitartók: közel két hónapos zárlat után feloldotta a madárinfluenza-járvány megelőzését célzó korlátozásokat a fertőzéssel érintett területeken a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A hatóság tájékoztatása szerint ezentúl belföldre és az Európai Unióba zavartalanul szállíthatnak baromfit a gazdálkodók Komárom-Esztergom és Hajdú-Bihar megyéből.
Viszont az EU-n kívüli, úgynevezett harmadik országokra egyelőre nem érvényes a könnyítés. A jelenleg teljes importtilalmat alkalmazó országokba leghamarabb akkor indulhatnak újra a szállítmányok, amikor hazánk visszanyeri a madárinfluenza-mentes státusát. Erre a Nébih szerint legkorábban április végén kerülhet sor, amennyiben az addig hátralevő időben nem találnak újabb fertőzött példányokat az országban a járványvédelmi szakemberek.

Fotó: Havran Zoltán
Jelenleg tizenegy EU-n kívüli országba nem szállítható magyar baromfi a hivatal honlapján elérhető kereskedelmi információk alapján. Legutóbb Oroszország vezetett be széles körű embargót, eszerint január 28-tól az élő állatok mellett például keltetőtojást, takarmányt, feldolgozott baromfitermékeket sem fogadnak. A rendelkezés azonban nem az egész országot érinti, csupán azt a két megyét, ahol máig igazolták a madárinfluenza jelenlétét, vagyis a fent említett Komárom-Esztergomot és Hajdú-Bihart.
Az e megyéken kívülről induló szállítmányok a szükséges állatorvosi igazolásokkal ellátva átléphetik az orosz határt. – Az országos főállatorvos és az állategészségügyi hatóság folyamatosan egyeztet ezen kereskedelmi partnerországok hatóságaival annak érdekében, hogy mielőbb feloldják korlátozásaikat – tájékoztatott a hivatal.
Bár az mindenképp bizakodásra ad okot, hogy január közepe óta nem találtak újabb madárinfluenzával fertőzött szárnyast az országban, a veszély még nem múlt el. A vándormadarak vonulása miatt a baromfiállomány továbbra is ki van téve a fertőzésnek – jelezte lapunk korábban. Emiatt a szárnyasokat továbbra is csak zárt körülmények között tarthatják a gazdálkodók, és gondoskodniuk kell arról is, hogy sem a takarmányhoz, sem a baromfik vizéhez ne tudjanak hozzáférni a vadmadarak.