Életmentő beavatkozásra várnak a vendéglátósok

Közösen kérik a vendéglátósok a Pénzügyminisztériumtól, hogy a kiszállított ételek után fizetendő áfa 27 százalékról csökkenjen öt százalékra, ahogy az a helyben fogyasztáskor is érvényes. Mivel még hosszú hónapokig üresen tátonganak a turizmusban jelentős szerepet játszó hazai vendéglátóhelyek, az áfacsökkentés a túlélést jelentheti több ezer magyar vállalkozásnak és az alkalmazottaiknak.

2020. 04. 03. 5:45
Futárból sok, felszolgálóból annál kevesebb kell az éttermekben mostanában Fotó: Teknős Miklós
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összefogtak az ételkiszállító cégek a hazai vendéglátósokért, akiknek már­ciusban egyik pillanatról a másikra tűntek el a vendégeik – nemcsak a turisták, a hét végi szórakozók, a törzsközönség vagy a városlátogatók, hanem a céges rendezvények, a konferenciák, a dolgozó réteg, a családi események, a borkóstolók vagy a tavasszal tartott rengeteg szabadtéri program megannyi látogatója sem hoz idén bevételt az eddig szélsebesen fejlődő vendéglátóiparnak. ­Emiatt sokaknak váltotta rémálommá eddigi jövőbeni elképzeléseit a koronavírus: a szakképzett alkalmazottak nagy része utcára került vagy kényszerszabadságon van.

Több, eddig jól prosperáló hazai kisvállalkozás mostanra a tartalékai végén jár, át kell alakítsa minden korábbi tervét, és a legtöbben nemhogy fejleszteni, talpon maradni is nehezen tudnak – kétségbeesett hangulat jellemzi a szektort. Ezért félő, hogy alaposan megritkul a turistavonzó piac, mire ősszel újjáéledhet legalább a belföldi utazások területe, éttermek, kávézók, bárok nélkül márpedig vérszegénynek mondható egy-egy úti cél kínálata, ami a majdani régiós újrainduláskor a határon túl is hátrányt jelent.

Jelenleg, mivel az éttermekben tartózkodni nem lehet, a koronajárvány áldozatául esett üzleteknek az egyetlen esélye a túlélésre az, hogy házhoz szállítással értékesítenek ételeket, amire van is igény a home office-ban dolgozó munkavállalók, az üzleti ebédekhez szokott cégek képviselői, vagy a diákok, a karanténban lévők, illetve például az idősebbek körében, zajlik tehát a munka a legtöbb bezárt étkezőhelyen.

Ugyan a kormány első körben gyors mentőövet dobott a szektornak, több kedvezménnyel segítve az ágazat szereplőit. A nehezen megszerzett, eddig megbecsült munkaerő-állományért zajlik a küzdelem, ehhez további segítséget kérnek az államtól. A Wolt ételszállító cég tegnap közölte: arra kérik a kormányt, hogy az éttermekből elvitellel és kiszállítással értékesített ételek áfatartalmát a jelenleg érvényes 27 százalékról a kedvezményes öt százalékra csökkentse, amit a helyben elfogyasztott ételek esetében is alkalmaznak. Ez amiatt lenne fontos, mert most is magasak az állandó költségek, mint az alapanyagok, a dolgozók bére és a bérleti díjak, ezeket folyamatosan fizetik, miközben a bevétel a töredékére zuhant vissza. A pénzügyminiszterhez eljuttatott levél aláírásához félezer hazai étterem tulajdonosa és a Magyar Vendéglátók Ipartestülete is csatlakozott.

Futárból sok, felszolgálóból annál kevesebb kell az éttermekben mostanában
Fotó: Teknős Miklós

– Ebben a rendkívüli helyzetben rendkívüli intézkedésekre van szükség, úgy gondoljuk, a fogyasztónak és a vállalkozásnak is könnyebbség lenne a sürgős, átmeneti áfacsökkentés – mondta a Magyar Nemzetnek a testület elnöke. Kovács László rámutatott, egy átlagos ételrendelés 3700-4000 forint körül alakul, amin kevesebb pénze marad a vendéglősnek, mivel az összeget 27 százalékos áfa terheli – szemben az étteremben elfogyasztott étel ötszázalékos mértékével –, holott azzal több a munka, a költség. A helyi jutányos áfával jelenleg nem élhetnek a cégek, mivel nem fogadhatnak vendéget, így egyelőre nehezített a pálya a túlélésben.

– Úgy tűnik az előrejelezések alapján, hogy hosszú hónapokra lebénult a hagyományos vendéglátás, a helyben fogyasztásra még hosszú ideig nem sok lehetőség lesz, vagyis középtávon fékezett a piac, amit nem bírnak ki a gyengébb vállalkozások. Ez az egyik leginkább élőmunka-igényes terület, rengeteg a bérköltség, de küzdünk, együtt, egymásért, hogy talpon maradjon a magyar vendéglátás – fogalmazott az elnök.

Hozzátette, ha majd levonul a járvány, hónapok, mire visszatér a vendégkör, ez várhatóan majd csak jövőre történik meg. Megjegyezte, hogy már most is késő a teljes munkavállalói kör megmentése, de óriási szükség van a gyors lépésekre, ezek egyike lehet, hogy csökkentik a vészmegoldásként alkalmazott házhoz szállítás terhét. Az elnök szerint ezzel együtt nem várható, hogy az eddig jellemző fogyasztói árak csökkennek az éttermi kínálatban, az áfakülönbözetből a munkahelyeket, illetve az üzleteket mentenék a cégek.

Ingyen viszik az ételt

A legnagyobb hazai ételrendelő portál, a NetPincér ingyenes házhoz szállítással támogatja a bajba jutott éttermeket áprilisban: országszerte 27 településen több száz vendéglátóhely kínálatából díjmentesen szállít a NetPincér GO a hónap végéig, ezzel is segítve a hazai kávézók és éttermek életben maradását. A NetPincérnél az elmúlt három hét során összesen már több mint 900 étterem jelezte csatlakozási szándékát, a legújabb partner a Burger King, 41 hazai éttermével. A portál alapítványokon keresztül is segít, oldalukon keresztül a Magyar Vöröskereszt és a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet közös járványügyi kezdeményezésére is bárki adakozhat.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.