Nagyon fontos a munkaalapú társadalom megőrzése

A kormány azt a filozófiát vallja, hogy minél több munkahelyet megvédjen és minél több embernek adjon munka vagy képzési lehetőséget – mondta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára kedden az M1 aktuális csatornán. Úgy vélte, azok a gazdaságok, ahol most hatalmas pénzeket költenek az inaktivitás – az otthonmaradás, a semmittevés – finanszírozására, nem lesznek versenyképesek a jövőben.

Forrás: MTI2020. 04. 07. 22:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kedden ismertetett munkahelyvédelmi akcióterv részleteit ismertetve elmondta: a kieső munkaidőre eső bér 70 százalékát fogja megtéríteni az állam. Azoknak a munkáltatóknak, akik munkaügyi nyilvántartásukkal a foglalkoztatási osztályok felé igazolni tudják, hogy a munkaidőkiesés 15 és 50 százalék közötti, a kieső munkaidőre eső bér 70 százalékát nettóban megtérítik. A munkahelyvédelmi bérkiegészítést májustól lehet igénybe venni három hónapra. A részletszabályok a napokban kerülnek nyilvánosságra – ismertette.

Az államtitkár hangoztatta: a munkaalapú társadalom megőrzése nagyon fontos. A kormány 2010 óta arra törekszik, hogy Magyarországon munka- és tanulásalapú társadalmat építsen, vagyis egy olyan fenntartható gazdaságot és társadalmat, amiben az aktív korú állampolgárok vagy dolgoznak, vagy tanulnak. A munkahelyvédelmi akcióterv is erre a filozófiára épül, több csatornán védve a munkahelyeket – mondta.

Egyrészt támogatják a munkaadókat abban, hogy megtartsák a munkaerőt, másrészt azokat, akik kikerültek a munkaerőpiacról, elveszítették a munkájukat, átképzéssel segítik. Az átképzések, amelyek a jövő szakmáira képezik át a munkahelyüket elvesztőket, május elejétől kezdődnek. Az államtitkár szerint, ha valaki informatikusént, szoftverfejlesztőként, programozóként vagy rendszergazdaként helyezkedik el, már most is az átlagbér másfél-kétszeresét meg tudja keresni. A képzők visszajelzései alapján azok, akik most elveszítették a munkájukat például a turizmus szektorban, alkalmasak lehetnek arra, hogy ilyen képzésekben részt vegyenek – mondta.

Kifejtette: arra törekszenek, hogy akinek megmaradhat a munkája, annak kifizessék a kieső munkaidő 70 százalékát. Annak, aki már elveszítette, nulla százalékos kamatozású, szabad felhasználású felnőttképzési diákhitelt adnak, hogy megélhetését finanszírozni tudja, emellett 95 százalékban kifizetik képzésének a költségeit. Hozzátette, azért 95 százalékban, hogy az érintett eldönthesse, hogy a maradék 5 százalékot melyik képzőre fordítja.

A statisztikai és személyes visszajelzések alapján a vállalkozások a kieső időszakot megújulásukra fordítják, képzik és megőrzik munkavállalóikat, és fejlesztik technológiájukat. A kormány ahhoz szeretne segítséget adni, hogy a jövőben termelékenyebben tudjanak működni – mondta az államtitkár.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.