Nem látszanak újabb adósságválság jelei az euróövezetben

Nem látszanak újabb államadósság-válság jelei az euróövezetben az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) vezetője szerint.

Forrás: MTI2020. 05. 12. 20:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az euróövezet állandó válságkezelési alapját igazgató Klaus Regling egy kedden ismertetett interjúban arról is beszélt, hogy érdemes igénybe venni a koronavírus-járvány hatásainak ellensúlyozására összeállított 240 milliárd eurós hitelprogramot, amely az övezet számos kormányának jelenthet a piacinál kedvezőbb finanszírozást. Olaszország például 10 év alatt 7 milliárd euró, Spanyolország 2 milliárd euró kamatkiadást takaríthat meg, ha a tőkepiacon elérhető más megoldások helyett az ESM-et választja.

Azzal az olasz és a spanyol belpolitikában is előforduló ellenérvvel kapcsolatban, miszerint az ESM közreműködése egy válság kezelésében megbélyegzi a támogatott országot, ezért nem szabad a 2009-ben elmélyült államadósság-válság tanulságaként kialakított mechanizmusra támaszkodni, a német pénzügyi szakember elmondta, hogy a piacok pontosan ismerik az ESM működését, tudják, hogy „megbízhatóan és olcsón” biztosít pénzt.

Így az ESM közreműködése nem aláássa, hanem erősíti az adott tagország iránti piaci bizalmat – mondta Klaus Regling.

Hangsúlyozta, hogy a koronavírus-járvány révén keletkezett gondok enyhítését szolgáló hitelprogram nem hasonlítható össze az államadósság-válság kezelésére összeállított hitelcsomagokkal, amelyek megszerzéséért szakpolitikai módosításokat, államháztartási szerkezeti átalakításokat kellett végrehajtani.

Most más a helyzet, „ezt a válságot nem téves politika idézte elő, így nem is lehet felelőssé tenni a kormányokat mindazért, ami történik”. Ezért nincs is más hitelfeltétel azon kívül, hogy a pénzt a járvánnyal kapcsolatban az egészségüggyel összefüggő kiadásokra kell fordítani – mondta az ESM vezetője.

Az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsában május 8-án állapodtak meg a hitelprogram alapjairól. A tervek szerint az euróövezeti tagországok június 1-jétől férhetnek hozzá az ESM forrásaiból elkülönített 240 milliárd euróhoz, amelyből a hazai össztermékük (GDP) 2 százalékát kitevő összeghez juthatnak úgynevezett készenléti hitel formájában. A hitel 12 hónapig áll az igénylő rendelkezésére, de ezt a készenléti időt kétszer meg lehet hosszabbítani, hat-hat hónapra. A hitelprogram 2022 végéig tart, de ezen is lehet változtatni, meg lehet hosszabbítani, de akár hamarabb le is lehet zárni. Az esetlegesen felhasznált hitelt 10 év alatt kell visszafizetni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.