Megerősítette az Egyesült Államok lehetséges legjobb, Aaa-szintű államadós-besorolását a Moody’s Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte: az amerikai gazdaság és a dollár domináns világgazdasági szerepe továbbra is kikezdhetetlen, és az amerikai gazdaságban a koronavírus-járvány mély sokkja sem okoz szerkezeti károsodást.
A Moody’s az amerikai szuverén adósosztályzat stabil kilátását is érvényben tartotta. Az elemzés szerint – amelyet a távirati iroda idézett – az elsőrendű besorolás megerősítésének fő tényezője az Egyesült Államok kivételes gazdasági ereje, pusztán gazdaságának mérete. Ezt az amerikai össztermék (GDP) 21 ezer milliárd dolláros tavalyi értéke is tükrözi, valamint az az egyedülálló és központi szerep, amelyet a dollár és az amerikai kincstárjegypiac tölt be a globális pénzügyi rendszerben. Mindez rendkívüli finanszírozási kapacitást is biztosít.
a járvány NöVELI a hiányt
Az elemzőház szót ejtett az elmúlt évtizedben felhalmozott államháztartási hiányról is, amely mára az egyik legmagasabb az országok és az Aaa-besorolású szuverén adósok körében is, a koronavírus-járvány okozta mély gazdasági sokk pedig fel is gyorsította a folyamatot. A GDP-arányos hiány az idén meredek emelkedéssel eléri a 18 százalékot, és még jövőre is 11 százalék lehet, nagyrészt a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklését célzó költségvetési ösztönzők miatt. 2030-ra csökkenhet hét százalékig.
Nincs fontosabb a dollárnál
A szövetségi államadósság-ráta 2030-ra valamivel meghaladja a hazai össztermék 120 százalékát, ha addig nem lesz irányváltás az amerikai költségvetési politikában. Tavaly a GDP 79 százalékának felelt meg az amerikai államadósság. A dollár globális tartalékvalutaként betöltött domináns szerepe miatt azonban az Egyesült Államoknak sokkal nagyobb az adósságtűrő kapacitása, mint a világ bármely más szuverén adósának. A globális devizatartalékok hatvan százalékát dollárban denominált adósságeszközökben tartják.