A gazdaság újraindítását célzó kiemelt programokra, fejlesztésekre, beruházásokra, továbbá a foglalkoztatás elősegítésével kapcsolatos intézkedésekre a Gazdaságvédelmi Alapon keresztül nyújt forrást a költségvetés 2021-ben, kiemelt figyelmet fordítva a járvány hatásaira. A Gazdaságvédelmi Alap fontos része a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból létrejött Gazdaságvédelmi Foglalkoztatási Alap.
Az alapon belül a kiemelt területek megmaradnak, a források átcsoportosítása a koronavírus-járvány miatt állásukat elvesztők mielőbbi munkába állását segítik. Ahogy arról már beszámoltunk, a kormány a keresetek gyorsuló emelkedésével és a foglalkoztatás ismételt növekedésével számol 2021-ben.
A foglalkoztatási alapból a közfoglalkoztatásra, a közmunkások elsődleges munkaerőpiaci visszatérésére, a létszámleépítések miatt kialakuló munkanélküliség megakadályozására, a fiatalok és hátrányos helyzetű csoportok vállalkozóvá válására, valamint foglalkoztatásuk ösztönzésére is kiemelt figyelmet fordít. Megmaradnak a munkavállalók átképzését, szakképzését támogató lehetőségek, de jelentős keret jut az álláskeresési támogatásokra is. Aktív munkaerőpiaci eszközökre nem csak a központi keret áll rendelkezésre, a helyi sajátosságokat figyelembe véve decentralizált keretből is igényelhetnek forrást a megyei kormányhivatalok, valamint a főváros.
Idén júliustól felváltotta az egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulékokat a társadalombiztosítási járulék, amelynek befolyó összegéből 8,1 százalékot az adóhatóság a foglalkoztatási alapnak utal. A programok finanszírozására némileg kisebb összeg jut jövőre, mint az idén. Ennek oka, hogy az átmenetileg lassuló bérdinamika miatt kevesebb adó- és járulékbevétel várható, illetve a szakképzési hozzájárulásból érvényesíthető kedvezmények emelkednek.