Óvatos fordulat a munkaerőpiacon

Eredményes volt a gazdaságvédelmi akcióterv első két fázisa, sikerült a koronavírus-járvány által veszélybe sodort munkahelyeket megmenteni és a megszűnők helyére újakat teremteni, de még nem dőlhetünk hátra – mondta György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkára az akcióterv végrehajtásának előrehaladását ismertetve.

Magyar Nemzet
2020. 07. 14. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Részben a gazdaságvédelmi akcióterv intézkedéseinek köszönhetően a foglalkoztatási adatok az elmúlt héten továbbra is kedvezően alakultak. Negyedik hete folyamatosan csökken a regisztrált álláskeresők száma és bővül a foglalkoztatás – tájékoztatott György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és -szabályozásért felelős államtitkára. Mint részletezte: a Központi Statisztikai Hivatal szerint a válság mélypontján, áprilisban 130 ezer fővel dolgoztak kevesebben, mint februárban, június végére már százezerrel apadt a különbség, egyúttal 12 ezerrel több állást töltöttek be, mint januárban. Foglalkoztatási helyzetünk magyarázatára az államtitkár kifejtette:

2020 júniusában 4,47 millióan dolgoztak, 742 ezerrel többen, mint tíz évvel ezelőtt.

A munkahelyvédelmi bértámogatás eddig közel 14 ezer vállalkozás esetén járult hozzá a munkavállalók megtartásához: eddig közel kétszázezer munkavállaló után mintegy 33 milliárd forint értékben igényelték a támogatást a vállalkozások. Ezt egészíti ki a kutatás-fejlesztési munkakörben dolgozók után igényelt, az egész világon egyedülálló támogatási forma, amelyet közel ezer vállalkozás igényelt több mint 18 ezer fő után, nagyjából 14 milliárd forint értékben. A régiek megtartása mellett az új munkahelyek létrehozását közvetlenül a 24 ezer vállalkozás által igényelt munkahelyteremtő bértámogatás szolgálja. A konstrukció eddig több mint 33 ezer munkahely létrejöttéhez járult hozzá, közel 39 milliárd forint költségvetési támogatással.

A közvetlen támogatás mellett az intézkedések jelentős része inkább közvetett módon, a beruházások támogatásán keresztül járul hozzá a munkahelyteremtéshez. A különféle beruházástámogatási programokkal a kormány eddig több mint ötszázmilliárd forinttal támogatta a hazai vállalkozásokat. Ezáltal közel kilencszázmilliárd forint értékű új fejlesztés tud megvalósulni a közeljövőben. – A beruházások hozzájárulnak a termelékenység növekedéséhez, a magasabb hozzáadott érték előállításához, valamint a környezetbarát megoldások és a zöldgazdaság erősödéséhez Magyarországon. Emellett az államilag támogatott kedvezményes hitelkonstrukciókra mostanáig 486 milliárd forintnyi hiteligénylés érkezett, amiből a kereskedelmi bankok által már leszerződött hitelügyeletek értéke 209 milliárd forint – tájékoztatott György László.

Az államtitkár kiemelte, fontos, hogy a meglévő intézkedések ellenére ne dőljünk hátra. Ezért

a kormány jelenleg is olyan intézkedéseken dolgozik, amelyek kifejezetten a bajba jutott cégek számára jelenthetnek megoldást,

de csakis abban az esetben, ha az érintett vállalkozások is kiveszik a részüket a válságkezelésből.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.