Márciusban, a koronavírus-járvány okozta válság első napjaiban a devizapiacok is felbolydultak: egyes devizák iránt hirtelen kereslet jelentkezett, másokban túlkínálat alakult ki, de az is előfordult, hogy egy adott deviza helyzete gyorsan változott, megfordult, ami hatalmas árfolyam-ingadozásokhoz vezetett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) devizatartaléka elegendő volt a turbulenciák kezeléséhez, a forint árfolyama a válság elején azonban erősen ingadozott.
Az MNB 30 milliárd eurós devizatartaléka megfelel minden szokásos, a devizatartalékokra vonatkozó ajánlásnak, meghaladja az összes releváns referenciamutató értékét. A jegybank ezenfelül az elmúlt hónapokban egy olyan kétoldalú csere (swap)- és visszavásárlási (repo) megállapodásokból álló nemzetközi védőhálót alakított ki, amelynek segítségével rövid időn belül akár tízmilliárd euróval képes növelni a devizalikviditását. A legjelentősebb ezen belül az Európai Központi Bankkal kötött reposzerződés, amelynek felhasználásával az MNB négymilliárd euró likviditást biztosíthat a hazai pénzügyi intézményeknek. Egy másik tétel a Nemzetközi Fizetések Bankjával kötött reposzerződés, amely kétmilliárd eurót tesz elérhetővé, és hasonló nagyságrendű az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve által meghirdetett repoeszköz, amelyen keresztül az MNB számára egy-két milliárd dollár értékű likviditás érhető el. Ezek mellett van egy korábbi, 2013-as devizacsere-megállapodás is a Kínai Népköztársaság jegybankjával (PBoC), amely mintegy 2,5 milliárd eurónyi likviditást biztosít.
Mindez azt jelenti, hogy a jelenlegi válságban, illetve az abból való kilábalás során a jegybanki devizatartalékon felül további tízmilliárd euró áll az MNB rendelkezésére. Ez olyan erős védőhálót jelent, mellyel a jegybank bármelyik részpiacon esetlegesen fellépő feszültségre gyors és határozott választ képes adni, a nemzetközi tartalékok biztonságos szintjének megtartásával. A devizatartalékokhoz így nem kell hozzányúlni a piaci feszültségek tompítása miatt, ami nagy mértékben növeli a befektetői bizalmat.