A kelet-közép-európai régió lehet a koronavírus-járvány nyertese

Az európai nagyvállalatok Kínából Kelet-Közép-Európába helyezhetik át az ellátási láncok forrásait.

Magyar Nemzet
Forrás: Mandiner2020. 08. 21. 13:23
Kína szerepe várhatóan csökken, nem a távol-keleti ország lesz a gyártás kiindulópontja Fotó: Csapó Balázs Forrás: Kisalföld
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Polish Economic Institute júniusi tanulmánya a koronavírus gazdasági hatásaival foglalkozik, elsősorban a Kína-központú ellátási láncok sorsával, és hogy az esetleges átalakulásnak milyen hatásai lehetnek az Európai Unióra. A tanulmányból kiderül, hogy a

globalizáció üteme a 2008–2009-es gazdasági válságot követően fokozatosan lassult.

Csúcspontnak a világválságot megelőző állapot tekinthető, amikor is a nemzetközi kereskedelemnek a globális GDP-hez viszonyított aránya 61 százalék körül alakult. Viszonyításképpen: 2018-ban ez a szám az 59,5 százalékot sem haladta meg. Tekintettel arra, hogy a globális ellátási láncok mindeddig jellemzően Kínában futottak össze, a határok lezárásával a globalizáció folyamatában továbbra sem várható felívelés.

Kína szerepe várhatóan csökken, nem a távol-keleti ország lesz a gyártás kiindulópontja
Fotó: Kisalföld

A tanulmányból kiderül, hogy a koronavírus miatti időleges gazdasági bezárkózás stratégiai jelentőségű ellátási láncokat érintett, és az ebből levont tanulságok arra késztethetik a világ országait, hogy a továbbiakban ne Kínát tekintsék a gyártási folyamatok elsődleges kiindulópontjának, hanem saját régiójukban – lehetőség szerint pedig az államhatárokon belül – keressenek forrásokat.

Ezzel párhuzamosan az országok kormányai kimutathatóan gazdasági protekcionizmusba kezdtek annak érdekében, hogy a szűkösen rendelkezésre álló javakból a lehető legtöbbet legyenek képesek biztosítani saját állampolgáraiknak. A tanulmány szerzői ennek kapcsán arra is felhívják a figyelmet, hogy

a trenddel jelenleg ellentétes szabályok vannak hatályban a WTO keretei között; az országok viselkedéséből azonban az a következtetés vonható le, hogy a WTO súlya csökkenni fog és nem pedig az országok térnek vissza a globalizációs trendekhez.

A tanulmány szerzői különböző forgatókönyveket vázolnak fel az ellátási láncok relokalizációjára. Lehetséges forgatókönyv például, hogy Kína szerepét a délkelet-ázsiai országok – lényegében az ASEAN-országok – veszik át (mint ahogy Vietnám már most is az egyik legnagyobb nyertese a kereskedelmi háborúnak), mint ahogy az is, hogy a bezárkózó gazdasági patriotizmus forgatókönyve valósul meg.

Lehetséges és igen valószínű forgatókönyv ugyanakkor az is, hogy az Európai Unió jelentős kapacitásokat von ki Kínából és helyezi át ezeket a kelet-közép-európai régióba (már jelenleg is itt összpontosul az EU gyártókapacitása).

Ha ez, az egész EU számára profitábilis forgatókönyv valósulna meg, abból a lengyel gazdaság különösen nagy, hazánk pedig jelentős mértékben (a tanulmányban foglalt becslések szerint több mint 2,5 milliárd dolláros nagyságrendben) profitálhat, a régió többi országával egyetemben – derül ki a tanulmányból.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.