Célzott fejlesztések az építőiparban

Hazai alapanyagból, hazai vállalkozásokkal kell erősíteni a fenntartható, magyar építőipart.

Horváth Éva
2020. 08. 25. 15:00
2019-ben kezdenék az autópálya kivitelezését Fotó: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az építésgazdaság általános fejlesztését, az építőanyagok hazai gyártását és a hazai építőipari alapanyag-kitermelés támogatását célzó középtávú stratégiáról tartott újabb egyeztetést a szakma képviselőivel az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Építésgazdaságért, Infrastrukturális Környezetért és Fenntarthatóságért Felelős Államtitkársága. A Nemzeti fenntartható építésgazdasági stratégia előreláthatóan szeptember végén, október elején kerülhet a kormány elé – jelezte Boros Anita, az ITM építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára.

A magyar kormány az építőipart kiemelt ágazatként kezeli, amelynek középtávú fejlesztése érdekében több stratégiailag fontos területet jelöltek ki. Cél, hogy európai viszonylatban is Magyarországon legyen a legkönnyebb az építkezés. Ennek érdekében elengedhetetlen az építésügyi folyamat minőségi átalakítása és a hazai építőipar termelékenységének tartós növelése, valamint a hazai építőipari tudás- és technológiabázis alapjainak megteremtése. További fontos lépés még, hogy hazai alapanyagból, hazai vállalkozásokkal erősödjön a fenntartható, magyar építőipar, ehhez kapcsolódóan a stratégia részeként meghatározott beavatkozási terület az építési alapanyag-ipar reformja – hangzott el.

Fontos cél a hazai építőipari tudás- és technológiabázis alapjainak megteremtése Fotó: MTI/Mészáros János

A Nemzeti fenntartható építésgazdasági stratégia előkészítő munkálatai már tavaly év végén elkezdődtek, a márciusban itthon is kitört járvány azonban jelentősen lassította az érdemi tevékenységet – hangsúlyozta az államtitkár. – Ennek ellenére a májusi drasztikus visszaesést júniusban már újabb erősödés követte az ágazatban, s az Európai Unió többi tagállamában is érzékelhető építőipari visszaeséshez képest hazánk még mindig relatíve jól tartja magát – jelezte Boros Anita.

A célrendszer kapcsán a szaktárca egy olyan kérdőív-tervezetet oszt meg az egyeztetés résztvevőivel, amely az építő alapanyag-ipari problémákat és a különböző fejlesztési lehetőségeket kívánja felmérni. A kérdőív mától (augusztus 25-től) szeptember 25-ig tölthető le a kormányzati portálon, valamint a szakmai szervezetek, kamarák honlapján. A kérdésekre adott válaszokat, javaslatokat a szaktárca ezt követően értékeli.

Frissítés

Boros Anita közölte, hogy a stratégia egyik fontos eleme az építésügyi szabályozás és intézményrendszer racionalizálása, hogy

Magyarországon legyen a legkönnyebb építeni.

Ezért a minisztérium javasolja egy olyan applikáció fejlesztését, amelynek a segítségével mindenki számára elérhetővé és könnyen értelmezhetővé válnak az építőiparra vonatkozó előírások, illetve építésügyi szabványok – írta összefoglalójában a távirati iroda.

Felvetődött egy mesterséges intelligencia alapú építési piactér létrehozása is, amely adatbázisként szolgál majd például a szakemberek kiválasztásánál.

Fontosnak tartják egy interaktív térkép létrehozását az önkormányzatokkal együttműködve, amely pontosan megjeleníti az építési övezeteket és a beépíthetőség feltételeit.

A stratégia második pontja az építésügyi folyamat minőségi átalakítását tartja szem előtt, a cél, hogy megfizethető áron minőségi ingatlanok épüljenek. Boros Anita hozzátette, az ágazat minőségi átalakításához szükség van a BIM (Building Information Modeling) épületinformációs modellezés bevezetésére, ugyanakkor a rendszer teljes körű bevezetése előtt időt kell adni a vállalkozásoknak a felkészülésre.

Mindezek mellett fontos még a magyarországi építőipar termelékenységének tartós növelése is, amely egyúttal azt jelenti, a vállalkozások számára tervezhetővé kell tenni az állami építési megrendeléseket.

Közölte, az ágazat termelékenységének növelése érdekében a stratégiában támogatni kívánják az innovatív ötletekkel rendelkező vállalkozásokat, a magyar építőipari társaságok technológiaváltását, telephelyfejlesztését, a vállalkozások digitalizációs, robotizációs fejlesztését, illetve a munkaerő megtartását és a munkaerő-kapacitás bővítését.

Fotó: Havran Zoltán / Magyar Nemzet

Boros Anita szerint az ágazat technológiai megújulásához létre kell hozni az építőipar kutatási és tudásbázisát, ezért ennek megteremtését a stratégiában is megfogalmazták. A Nemzeti fenntartható építésgazdasági stratégia ötödik pontja az építési alapanyagipar reformja, a tárca törekvése, hogy a legfontosabb alapanyagipari szegmensben legyen magyar termék. Ezért olyan támogatáspolitikai rendszert javasolnak, amely a magyar építőalapanyag-gyártókat és az építőalapanyag-ipari innovációk elterjedését támogatja.

Boros Anita az építőipar teljesítményéről elmondta, bár az ágazat 2018-as, 2019-es kimagasló teljesítményét a koronavírus-járvány megtörte, idén júniusban, májushoz képest szezonálisan és naptárhatással kiigazítva már 6,2 százalékkal nőtt a termelése, ami folyó áron júniusban májushoz képest 60 milliárd forinttal, 364,8 milliárd forintra emelkedett.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.