Ha a falak mesélni tudnának

Egy új házban még csak a lehetőségek vannak jóra és rossz­ra. Egy régi háznak már történelme van.

2020. 08. 19. 10:13
Szentendre, 2020. május 23. Muskátli egy ház ablakában a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban a koronavírus-járvány miatti korlátozások utáni újranyitás napján, 2020. május 23-án. A múzeum egyelõre csak sétálójeggyel látogatható a megszokott nyitvatartási idõben, a járványügyi és távolságtartási szabályok betartásával. MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mennyi álmodozás, mennyi tervezgetés, mennyi öröm és bánat van egy házban! Már egy újonnan épült házban is, nemhogy egy százévesben. Onnantól, hogy megszületett a fejünkben, azon keresztül, hogy papíron látjuk a tervező rajzát, egészen odáig, hogy tégláról téglára, gerendáról gerendára felépüljön. Végül elkészül a ház – amely remélhetőleg hosszú-hosszú évtizedekre (évszázadokra?) ott is fog állni, meghatározva a benne lakók életét és hatást gyakorolva a körülötte, az utcában, a településen élők életére. Egy új házban még csak a lehetőségek vannak meg. Lehetőség jóra és rossz­ra, szépre és fájdalmasra. Az épület élete igazán akkor kezdődik, amikor a család beköltözik, amikor élettel telnek meg az addig üresen álló falak.

Egy régi háznak már történelme van, különösen, ha a háború előtt épült. Mesélnek a falai, mesélnek az ajtói és ablakai, mesél a verandája és a tornáca, mesél a kertje. Mesélnek nemcsak a benne egykor élőkről, hanem arról a korról, amikor épült. S azokról az időszakokról, amikor bizony nem volt könnyű az élet ebben a csonka honban.

A nagymama háza nem véletlenül vésődik be egy gyermek fejébe egész életére. Ha mostanra már omladozik is a vakolat, ha megkopott is a lazúrfestés, ha elburjánzott is a borostyán, annak a háznak semmi máshoz nem fogható varázsa van – felnőttszemmel is. Az a szeretet, az a törődés, amit ott kaptunk gyermekkorunkban, egy életre meghatározó tud lenni, s ha ma belépünk oda, tán még most is érezzük a sütemény szobát belengő illatát.

Mai, indusztrializálódott világunknak és a ciklusszerűen visszatérő válságos időszakoknak sajnos egyfajta velejárója, hogy nagy lendülettel elkezdődik egy beruházás, aztán a fejlesztő csődje miatt évekig ott árválkodik a betontorzó – mígnem a természet visszaveszi, ami az övé. Mégis kevés szomorúbb látvány van egy félbemaradó házépítésnél. A félkészen, torzóként ott maradó lakóház mögött családi drámák, késhegyig menő elszámolási viták, a takarónál hosszabbra nyújtózkodás rejlik. S még az is lehet, hogy felépül a ház, csak rögtön kikerül a kerítésre az Eladó tábla. Természetesen az ott maradó torzó is beszédes, de egészen másról mesél, mint a lakható épület. Örömről, boldogságról – aminek egy otthonnak szólnia kellene – a legkevésbé. Elfogyó pénzről, elveszett munkahelyről, az építtető család széteséséről annál inkább.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.