Izer Norbert a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara tisztújító közgyűlésén tartott előadásában kiemelte, a kormány Gazdaságvédelmi akciótervére fordított összeg a GDP 20 százalékát is eléri.
Izer Norbert: Szükség volt a szelektív ágazati támogatásokra
Az ipar és a kereskedelem egyes ágazatait nem azonos mértékben sújtotta a válság.
Az iparági, szelektív gazdasági támogatások lehetőségével mintegy 200 ezer cég élt, számukra ez havi átlagban mintegy 10 milliárd forint megtakarítást jelentett, miután négy hónapon át adó- és járulékmentesen fizethettek bért a dolgozóiknak.
Az államtitkár jelezte: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkaerőpiaci változásokat tükröző adózási adatai alapján is látható volt a válság első hónapjaiban a szektoronkénti eltérés. A vendéglátásban a foglalkoztatottság az első hónapokban 25,7 százalékos csökkentést mutatott, míg a gépjármű- és motorkerékpár-üzletágban 3,9 százalékos volt az elbocsátás mértéke.
A szelektív gazdaságvédelmi támogatások révén a leginkább érintett szektoroknak úgy segített az állam, hogy a munkavállalók nettó bére emelkedett, a cégek bérköltsége viszont csökkent.
Átlagosan 63 ezer forinttal nőtt a dolgozók nettó bére, a cégek terhelése pedig 73 ezer forinttal mérséklődött – fejtette ki Izer Norbert.
Kitért arra is, hogy a kiskereskedelem napi forgalmi adatai is jelentős ágazatbeli eltéréseket mutattak, hiszen az üzletekben márciusban tapasztalt vásárlási roham után a tavalyihoz képest csökkent a forgalmuk, ami csak a nyárra kezdett visszaállni a tavalyi adatokra. A vendéglátásban ugyanekkor 35 százalékkal esett vissza a forgalom, miközben a gyógyszerek kereskedelmében és a hipermarketek bevételében csaknem 10 százalékos volt a növekedés.
A vállalkozásokat segítő kedvezmények között említette a kata módosítását, amellyel 150 ezren mentesültek négy hónapon át az adófizetés alól, ők összesen 6,5 milliárd forint adókedvezményben részesültek. A kivát alkalmazó cégek közül 3000 vállalkozás kapott havi átlagban összesen majdnem félmilliárd forint összegű adókedvezményt – ismertette az államtitkár.
Izer Norbert beszélt arról is, hogy
az adóintézkedéseknek „fogyasztásterelő” hatása is volt, miután a Szép-kártya kedvezményes adózású keretét a duplájára növelték, adóvonzatát pedig a felére mérsékelték.
Ennek is volt köszönhető, hogy „erőteljesen kitört” a hazai turizmus a nyári hónapokban.
A nem látványos, de segítő intézkedések közé sorolta az adóbevallások, cégbeszámolók leadási határidejének későbbre halasztását, az adóvégrehajtások felfüggesztését, amivel 1300 milliárd forint adótartózást „tettek zárójelbe”, hogy a cégek likviditáshoz jussanak, megőrizzék a munkavállalóikat – fogalmazott.
Az államtitkár kifejtette továbbá:
a csökkentett munkaidős foglalkoztatás támogatásának bevezetésével 300 ezer forintos bérig szinte változatlan nettó összeget kaptak kézhez a munkavállalók, ha legfeljebb 50 százalékkal csökkent a munkaidejük.
A szociális hozzájárulási adó júliusi, 2 százalékos csökkentésével pedig 130 milliárd forint marad a vállalkozásoknál.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke azt emelte ki, hogy a koronavírus-járvány okozta világválság magyarországi kezeléséhez tehermegosztásra volt szükség a munkavállalók, a vállalkozók és a kormányzat között. A magyar válságkezelés kulcsa azonban az, hogy a piacainkon hogyan tudják kezelni a válságot, hiszen ránk is kihat, ha Németországban nem vásárolnak új autókat – tette hozzá.
A hitelezés jelentős emelkedését mutatja, hogy a Széchenyi Kártya Program keretére 6 hét alatt 350 milliárd forint igény érkezett a vállalkozásoktól, ezek feldolgozása jelenleg is zajlik. Munkahelymegtartó-, folyószámla-, likviditási-, beruházási- és agrárhitelre volt a legnagyobb az igény, de a kereslet miatt szeptemberben 100 milliárd forintos keretösszeggel turisztikai kártyát is bevezetnek – ismertette Parragh László.
Úgy vélekedett, hogy
a válság támasztotta legfontosabb kihívások közé tartozik az oktatás átalakítása, a digitális technológia, a robottechnika, a távolsági kommunikációs eszközök fejlesztése, a pénzügyi, gazdasági rugalmasság erősítése, a tartalékképzés, a tervezés, a stabil fizetőképesség fenntartása.
A kamarai elnök szerint további gazdaságélénkítő lépésekre is szükség van, ezek közé tartozik, hogy a helyi iparűzési adót regionális bevételi forrássá változtatnák, amivel egyenletesebb növekedést biztosíthatnak a régióknak. A közjegyzői díjak mérséklésére és az adócsomag további átalakítására is szükség van, de versenyképes oktatásra és képzésre is törekedni kell a gazdaság versenyképességének javítására.
Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára, a térség országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy
a járványhelyzetből kialakult válság kezelése érdekében folyamatosak voltak az egyeztetések, miként lehet minél kisebb veszteséggel kikerülni ebből a helyzetből.
A nehézségeket többé-kevésbé jól lehetett kezelni, a nyári adatok azt mutatják, hogy a gazdaság szép lassan magához tér – mondta.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
A diverzifikáció újabb lehetőségét jelentheti Trump energiapolitikája
A magyarországi LNG-import kulcsa a horvát Krk szigetnél található állomás.

Összefügg a befektetői aktivitással az albérletpiac alakulása
Már a legolcsóbb nagyvárosokban is hatszámjegyű a bérleti díjak átlaga.

Jó hír érkezett a Windows 10-ről, önt is érintheti
A windowsos gépek közel 53 százalékán világszerte még Windows 10 fut.

Demján Sándor Program: 183 vállalkozás kap húszmilliárd forintnyi támogatást első körben
A cél a hazai kis- és középvállalkozások méretének megduplázása, termelékenységük növelése.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Orbán Viktor: Már megint Bognár Gyuri a király!

Elindult a Fekete Lexikon, az első részben Kajdi Csaba 'Cyla' múltja a téma

„Azt hittem, hogy darázs csípte meg” - Kígyómarás miatt került kórházba egy férfi

Botrány Svédországban: a kormánynak a magyar Gripenek sem szentek – magasszintű, súlyos mutyira derülhetett fény

IQ-teszt: csak a 4K látású emberek tudják 8 másodperc alatt kiszúrni a rejtett számot!

Ezt a férfit keresi a rendőrség a Lakatos Márk-féle botrányban

Egy nagyváradi magyar üzenete a gazembernek

Sokba kerülhet a magyar hokiválogatottnak az amerikaiak könnyelműsége

A Fradi a végén mentette hosszabbításra a kupadöntőt

Lendvai Ildikó mindent bevallott, ebbe még Magyar Péter is belepirult

A Real Madrid sorsdöntő meccsén a 95. percben jött a dráma

Itt a bejelentés! Kiderült, Putyin elmegy-e az isztambuli tárgyalásra
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
A diverzifikáció újabb lehetőségét jelentheti Trump energiapolitikája
A magyarországi LNG-import kulcsa a horvát Krk szigetnél található állomás.

Összefügg a befektetői aktivitással az albérletpiac alakulása
Már a legolcsóbb nagyvárosokban is hatszámjegyű a bérleti díjak átlaga.

Jó hír érkezett a Windows 10-ről, önt is érintheti
A windowsos gépek közel 53 százalékán világszerte még Windows 10 fut.

Demján Sándor Program: 183 vállalkozás kap húszmilliárd forintnyi támogatást első körben
A cél a hazai kis- és középvállalkozások méretének megduplázása, termelékenységük növelése.