Soha nem tapasztalt elbocsátási hullám a brit munkaadóknál

A brit munkaadók kétszer annyi elbocsátást terveznek a mostani koronavírus-válság alatt, mint az előző recesszió idején, 2009-ben. A BBC arról számolt be, hogy 2009. január-március között körülbelül 180 ezer fő elbocsátásával számoltak, idén május és július között 380 ezer munkavállaló elküldésével kalkuláltak a munkaadók. A tényleges elbocsátások száma ennél jóval magasabb lehet, elérheti a 735 ezer főt őszre – állítják kutatók.

Magyar Nemzet
2020. 09. 14. 10:38
Három évszázada nem látott mélységekben a gazdaság Fotó: Kirsty Wigglesworth Forrás: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koronavírus terjedésének megfékezésére hozott szociális távolságtartási intézkedések az Egyesült Királyság nagy részén gyakorlatilag leállították a gazdaság működését, a közlekedést, bezártak a boltok, és szinte mindenki otthonról dolgozott, ennek eredményeképpen számos cég volt kénytelen megválni a dolgozóitól – idézi fel a BBC cikke. Az írás beszámol arról, hogy a brit munkaadók kétszer annyi elbocsátást terveznek a mostani koronavírus-válság alatt, mint az előző recesszió idején.

Több mint 700 ezren veszíthetik el az állásukat a vírus okozta válság következtében Nagy-Britanniában egyes számítások szerint
Fotó: Reuters

2009. január-március között körülbelül 180 ezer fő elbocsátásával számoltak, idén május és július között 380 ezer munkavállaló elküldésével kalkuláltak a brit munkaadók – írja a híroldal.

A brit törvények értelmében Angliában, Skóciában és Wales-ben a munkaadók kötelesek tájékoztatni a csődeljárásokkal és felszámolásokkal foglakozó brit kormányhivatalt (Insolvency Service), ha húsz vagy annál több dolgozó elbocsátását tervezik. Ezek az információk általában nem kerülnek nyilvánosságra, ám szeptember 8-án a BBC tájékoztatást kért a hivataltól, ebből derült ki a fenti, 380 ezres adat. A közelmúltban pedig az Institute for Employment Studies (IES) egy, a munkaerőpiaci folyamatokat vizsgáló kutatóintézet intézett hasonló kérést a kormányhivatalhoz, ők egészen 2008-ig visszamenőleg kérték ki az adatokat – ebből pedig már az is látszik, hogy a mostani elbocsátási hullám több mint kétszer annyi munkavállalót érinthet, mint a 2009-es válság alatti. Fontos megjegyezni, hogy mindkét esetben egy három hónapos időszakot öleltek fel az adatok: 2009. január-március és 2020. május-július volt a vizsgált időtartam.

Az összehasonlítás rávilágít arra, hogy a mostani munkaerőpiaci válsághoz hasonlót még nem tapasztaltunk

– idézi a BBC Tony Wilsont, az IES igazgatóját. A szervezet szerint extra támogatás, átképzések és tanácsadások kellenek ahhoz, hogy azok, akik elvesztették a munkájukat, új munkahelyet találhassanak.

Egy brit kormányszóvivő azt állítja, hogy a munkahelyek támogatása abszolút prioritást élvez, az erre szolgáló terv is ezt támogatja. A brit kormány intézkedése többek között egy kétmilliárd fontos keretet tartalmaz, erre pályázhatnak munkaadók, hogy képesek legyenek minél több munkahelyet megőrizni, valamint arra is kaphatnak támogatást, hogy elküldött dolgozókat vegyenek vissza az állományba.

A BBC cikke arra is felhívja a figyelmet, hogy mivel a munkaadók bejelentési kötelezettsége csak a húsznál több munkavállalót érintő esetekben áll fent, a tervezett elbocsátások száma még ennél is nagyobb lehet. A Brit Statisztikai Hivatal szintén közzéteszi az elbocsátási statisztikákat, ezek a havi munkanélküliségi adatok alapján, az adatok begyűjtése után néhány hónappal kerülnek nyilvánosságra, így a legfrissebb hivatalos adatokban még nem jelentkeznek az IES által kikért, és a felszámolásokkal foglalkozó kormányhivatal által kiadott számok. Azonban az elmúlt évek tapasztalatai alapján a tényleges elbocsátások száma nagyjából húsz százalékkal volt magasabb, mint a kormányhivatalhoz bejelentett adatok, így az IES szerint idén július és szeptember között mintegy 445 ezer munkavállaló veszthette el az állását az Egyesült Királyságban. Szintén a múltbeli tapasztalatok alapján az IES azt is állítja, hogy mivel a 2009-es válság során a tényleges elbocsátások nyolcvan százalékkal haladták meg az előzetesen bejelentett elbocsátások számát, hasonlóképpen lesz ez most is, vagyis akár 735 ezer ember válhat munkanélkülivé a koronavírus-válság következtében az Egyesült Királyságban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.