Zuhanás a New York-i tőzsdén

Amerika legnagyobb tőzsdéjén a hónapok óta tartó heves, túlzottnak tartó áremelkedést tegnap hatalmas zuhanás váltotta fel. A tőkepiaci parkettek történelmében eddig minden olyan túlzott felfutást, amelynek során egyfajta buborék alakult ki a piacon, gyors és jelentős visszaesés követett.

Fellegi Tamás Péter
2020. 09. 05. 6:45
Apple to open third store in Singapore
A leglátványosabban az Apple cégóriás részvényeinek árfolyama esett, ami azonban alig látható Fotó: EPA/WALLACE WOON
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetek óta hitetlenkedve nézték a piaci résztvevők, hogy az amerikai technológiai részvények ára szinte limit nélkül emelkedik, teljesen elszakadva a cégek fundamentális adataitól, mint például az árbevétel és a nyereség. Mindez olyan időszakban következik be, amikor – a koronavírus-járvány miatt – évtizedek óta nem látott mértékű gazdasági válság zajlik. Kétségtelen, hogy a technológiai cégek egy részét nem viselte meg a járvány, sőt a termékeik és szolgáltatásaik iránt a lezárások miatt megnövekedett kereslet kifejezetten jól jött nekik, ez azonban csak részben indokolhatta az árak rakétaszerű emelkedését.

A tőzsdetörténelemben eddig minden ilyen túlzott emelkedést, amelynek során egyfajta buborék alakult ki a piacon, gyors és jelentős árfolyamzuhanás követte. A tegnap lezajlott folyamatok épp ilyenek voltak, persze egy nap alapján nem lehet eldönteni, hogy csak egynapos vagy kiadósabb korrekció zajlik. Esetleg nem is csak korrekcióról van szó, hanem megfordul a 11 és fél éve tartó, hosszú távú emelkedő trend.

A Nasdaq Composite index öt százalékkal esett vissza, ami egy napra óriási zuhanás, viszont ha azt nézzük, hogy az index az idén 28, a márciusi mélypont óta pedig hetven százalékkal emelkedett, akkor ez önmagában még elenyészőnek tűnik. A leglátványosabb talán a világ legnagyobb vállalata, az Apple részvényének 10,5 százalékos zuhanása volt, ugyanakkor a papír árfolyama egy év alatt közel a háromszorosára nőtt, amihez képest ez még alig látszó visszaesés.

A leglátványosabban az Apple cégóriás részvényeinek árfolyama esett, ami azonban alig látható
Fotó: EPA/Wallace Woon

Feltűnő ugyanakkor, hogy a korrekció nem terjedt ki azokra a részvényekre, amelyek kevésbé voltak divatosak az elmúlt hónapokban, sőt az amerikai piacon kívül máshol nem is következett be érdemi esés. Ez arra utal, hogy kifejezetten a technológiai szektorban kialakult részvényvásárlási mániának szakadt vége, nem pedig egy általános, széles körű eladási hullám indult el. Ha ez így marad, tulajdonképpen kifejezetten egészséges folyamat lenne, hisz így a részvények egy csoportjában kialakult buborék leeresztene, ugyanakkor nem alakulna ki világméretű tőzsdei mélyrepülés.

Kérdés, hogy mi lehet az a mérték, ami még egészséges korrekciónak tekinthető. Elemzők egy része azt állítja, hogy akár a márciusi mélypontokig is visszaeshetnek az árak, ami nem kevés, hisz a Nasdaq Composite index esetében negyvenszázalékos, az Apple-részvényének esetében ötvenszázalékos zuhanást jelentene. Sok piaci résztvevő ennél jóval kisebb korrekcióra számít abból kiindulva, hogy az amerikai monetáris politika még sokáig igen laza marad, ezért a piacon bőségesen lesz pénz. Márpedig ahogy a híres, magyar származású tőzsdés, André Kostolany mondta: a pénz élteti a tőzsdét, mint forrás a patakot.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.