A piacon elérhető legmodernebb, hitelesített műszerek segítségével folyamatosan méri a repülőtér közelében tapasztalható környezeti hanghatásokat a Budapest Airport Zrt. új zajmonitor-rendszere, amelyet a napokban helyeztek üzembe. A műszerek hat állandó helyszínen mérik az adatokat – a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér érkező és induló forgalmát, továbbá a légikikötő környezetében mért hanghatásokat –, amelyeket a Bud.flighttracking.casper.aero/ weboldalon bárki követhet. A felhasználók pontos, animált képet kaphatnak a repülőtér hatvan kilométeres körzetében a levegőben lévő valamennyi légijármű legfontosabb adatairól – például az azonosítókról, a magasságukról, a sebességükről, a típusukról – emellett a tartózkodási helyük és az adott repülőgép közötti távolságot is megismerhetik – tájékoztatott a társaság.
– A Budapest Airport az elmúlt évben több mint százmillió euró értékben hajtott végre fejlesztéseket, kiemelt figyelmet fordítva a különböző infrastrukturális, illetve a környékbeli lakosok számára fontos, közösségi célú projektekre – mondta Rolf Schnitzler, a Budapest Airport Zrt. vezérigazgatója, hozzátéve, hogy az elmúlt években a társaság vállalta több ezer környékbeli ház utólagos zajszigetelését. Az intézkedésekre annak ellenére szükség van, hogy jelentősen csökkent a repülőgépek zajlábnyoma az elmúlt években. Jelenleg persze nem sok gépet látni a webes felületen, hiszen a légikikötő forgalma több mint kilencven százalékot esett, de akár fel is élénkülhet a polgári légiközlekedés, ha bevezetik a 15 perces gyorsteszteket.

A zajmérések korábban is az előírásoknak megfelelően zajlottak a repülőtér környezetében – áll a társaság közleményében.
A légijárművek mozgásáról a HungaroControl által üzemeltetett közelkörzeti radarok biztosítanak információt a zajmonitor-rendszernek. A fejlesztés során a szakemberek az állandó mérések helyszíneit is felülvizsgálták, szükség esetén pedig a Budapest Airport – a területileg illetékes önkormányzatokkal folytatott egyeztetést követően – a berendezések cseréjét is elvégezte, így az adatokat immár a legmodernebb technológiával rögzítik. A Budapest Airport által megbízott kivitelező az érintett önkormányzatok bevonásával, valamint a Közlekedéstudományi Intézettel és az Innovációs és Technológiai Minisztériummal tartott konzultációk mellett hajtotta végre a fejlesztést.