Megóvták a törpe matuzsálemeket a Hernád folyó áradásától

Műemlék minősítéssel is rendelkezik, de teljes körű műszaki felújítást végeztek, illetve végeznek azon a két törpe vízerőműn, amelyeket a Hernád múlt heti áradása miatt le kellett állítani. Az óvintézkedésekről és az árhullám következményeiről az üzemeltető Alteo vezérigazgató-helyettese, Varga Viktor nyilatkozott a Magyar Nemzetnek.

2020. 10. 22. 7:15
A Gibárti erőmű békésebb vízügyi viszonyok között Forrás: Alteo.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt 150 év mérései alapján a második legnagyobb árvíz érte el a múlt héten a Hernádot. A vízhozam a tetőzéskor másodpercenként 462 köbméter volt, azóta az átlagosan 26 köbméteres vízhozamú folyó ha lassan is, de apad. Az áradás két áramtermelő matuzsálem működésére is hatással volt: a Gibárt és a Felsődobsza melletti vízerőművekre.

A létesítmények az Észak-magyarországi Áramszolgáltató Nyrt. tulajdonában vannak, az üzemeltetésért bérlőként az Alteo Nyrt. felel. Varga Viktor energiatermelésért és szolgáltatásért felelős vezérigazgató-helyettes nyilatkozott a Magyar Nemzetnek arról, milyen óvintézkedéseket kellett megtenni az áradás miatt.

– Az árvíz előtt a duzzasztóművet ki kell takarítani, hogy a nagy vízmennyiséget át tudja ereszteni. A helyszínen biztosítani kell a védekezéshez szükséges eszközöket – például homokzsákot, homokot –, emellett jelenleg is készenlétben van minden érintett munkatárs, így ha a helyzet mégis komolyabbra fordulna, azonnal bevethetők, rögtön biztosítani tudjuk az erőművet és környezetét – magyarázta Varga Viktor. Elmondta azt is, hogy Hidasnémetinél 260 centiméteres vízállásnál meg kell szüntetni a duzzasztást (2006-ban a rekordvízállás 400 centiméter körüli volt), le kell állítani a gépeket, a duzzasztott vizet el kell engedni, ellenkező esetben túl nagy nyomás alakulna ki. Emiatt most sem működnek a gépek, vagyis áramtermelés sincs.

A százévesnél is öregebb törpe vízerőművek ipartörténeti különlegességnek számítanak.

A gibárti létesítményt 1903-ban helyezték üzembe, az azóta műemlékké nyilvánított erőmű felújítása mára indokolttá vált, ugyanis erre nem került sor a elmúlt mintegy fél évszázad során. Az Alteo 2019 második felében kezdte el a létesítmény energiatermelő berendezéseinek és azok műszaki állapotának rekonstrukcióját egy 1,1 milliárd forintos beruházás keretében. A felújítás során lecserélik a turbinákat magasabb hatásfokú, illetve nagyobb vízhozamot hasznosító berendezésekre, amitől hetvenszázalékos teljesítménynövekedést várnak, évi 5,75 gigawattóra termeléssel.

Az erőmű és az épület muzeális jellegének megőrzése a korszerűsítés révén megőrizhető, a teljes felújítási folyamat alatt kiemelt szempont.

Az erőmű műszaki átadása 2020 második felében várható, ezt követően a kiszerelt elemek megtekinthetők lesznek a nagyközönség számára is – ismerteti honlapján a cég.

A Gibárti erőmű békésebb vízügyi viszonyok között
Fotó: Alteo.hu

A gibártitól 11 kilométerre fekszik a felsődobszai vízerőmű. Egy 900 millió forintos beruházás keretében újították fel 2012–2013 során az 1906-ban épített, 1911-ben üzembe helyezett létesítményt. A vízerőmű korábban két 220 kilowatt (kW) teljesítményű turbinával üzemelt, az első gépészeti és villamos berendezéseket a Ganz és Társa szállította. Az energiatermelés mellett az ipari muzeális érték volta miatt 2009-ben nyilvánították műemlékké, majd egy évvel később döntöttek a felújításról, ami szintén modernebb turbinák beépítését is jelentette. Így az erőmű áramtermelő kapacitása a duplájára, 940 kW-ra növekedett.

Emellett az összes technológiai berendezést lecserélték, továbbá a vízi műtárgyakat és az erőmű gépházát is átépítették, megfelelve a környezet- és a műemlékvédelmi követelményeknek.

A berendezések tehát néhány napja állnak, és mivel később a duzzasztóművet is ki kell majd tisztítani, az az időszak is okozhat némi kiesést a vezérigazgató-helyettes elmondása szerint. Mindazonáltal áramtermelő kötelezettsége nincs az Alteónak, így a kiesés miatt kötelességet sem mulasztott. Varga Viktor tájékoztatott arról is, hogy a fő üzemi épületben nem okozott kárt az árvíz, a kültéri műtárgyakban sem keletkezett eddig komolyabb kár. De mivel jelenleg túl magas a vízállás, nem lehetséges a helyszínt megközelíteni mindenhol, ezért a berendezések szemrevételezésével még meg kell várniuk a vízhozam csökkenését.

Erre pedig nemsokára lehetőség is nyílhat az alapján, hogy az Országos Vízügyi Főigazgatóság jelentése szerint véget ért az árhullám a Sajó–Hernád völgyében. Siklós Gabriella szóvivő a távirati irodát arról tájékoztatta, hogy sehol nincs már Magyarországon harmadfokú védekezés, és a következő napokban sem kell csapadékra számítani a vízgyűjtő területeken. Hozzátette, hogy a Sajó–Hernád–Bódván a múlt heti árvíz csaknem ugyanannyi vizet hozott, mint a Sajó 2010-es árhullámakor, de a fejlesztéseknek köszönhetően a vízügyi szakembereknek sokkal kevesebbszer kellett beavatkozniuk.

Új e-mobilitási cég alakult

Elektromos mobilitási üzletágat indít az Alteo az elektromos töltőberendezéseket üzemeltető és e-mobilitási szolgáltatóján, az Alte-Go Kft. nevű cégén keresztül. Indulásként elsősorban irodaházakban, parkolóházakban, vállalatok telephelyein, továbbá családi és társasházakban tervezik töltőberendezések telepítését és üzemeltetését, stratégiai partnerségek keretében pedig nyilvános töltőállomások kiépítését is vállalják. Még az idén átadnának néhány publikus töltőberendezést, és értékesítési együttműködést indítanának gépjármű-kereskedésekkel, valamint megvalósítanak egy, az irodaházaknak és társasházaknak töltési szolgáltatást bemutató mintaprojektet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.