Partnerré vált a főnök és a beosztott az otthoni munkában

A járványhelyzet kezelését a szolidaritás és a megoldáskeresés segítette

Magyar Nemzet
2020. 10. 03. 16:18
Karnok Csaba
Hamarosan az Országgyűlés elé kerülhet az új home office szabályozás Fotó: Karnok Csaba Forrás: Délmagyarország
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedvező irányba mozdította a munkaadók és a munkavállalók kapcsolatát a magyar cégeknél a koronavírus. A járvány megjelenését követő rendkívüli időszak legfontosabb tapasztalata, hogy a magyar cégek és a munkavállalók kölcsönös lojalitásukról tettek tanúbizonyságot a koronavírus első hulláma alatt: a szolidaritás és a megoldáskeresés jellemezte az együttműködést ebben az időszakban – számolt be a tapasztalatokról a Profession.hu.

A fizetés a járvány okozta folyamatok hatására mára előbbre került a munkavállalók elvárásai között, a szakmai kihívások pedig hátrébb. Az alkalmazottak továbbra is előnyben részesítik a rugalmasabb foglalkoztatási formákat nyújtó cégeket, és fontos szempont a foglalkoztató stabil helyzete is.

Elkezdődött a visszarendeződés

A kezdeti bizonytalanság és kényszerintézkedések után júniustól jelentősen konszolidálódott az álláspiac, a tendencia a régi rend visszaállása felé mutatott. A home office-ból sokan visszaülhettek az irodába, a korábban átmenetileg csökkentett fizetések helyett pedig ismét egyre több alkalmazott jutott hozzá eredeti keresetéhez.

A szolidaritás és a megoldáskeresés jellemezte a járvány megjelenését követő rendkívüli időszak
Fotó: 123RF

Válságkezelésben a munkavállalók lojalitása az esetleges vállalati döntések, így például a fizetéscsökkentés elfogadásában mutatkozott meg, a munkáltatóké pedig abban, hogy a megszorítások esetén csak a legvégső esetben nyúltak az elbocsátás lehetőségéhez.

Az állásportál munkaadók helyzetét vizsgáló, már­cius és június között mintegy ezer foglalkoztató bevonásával készített felmérése szerint a márciust a bizonytalanság és a várakozás jellemezte. Ekkor még a vállalatok nagyjából felére nem volt semmilyen érezhető hatással a járvány. Áprilisban viszont komoly megszorításokat voltak kénytelenek alkalmazni a munkáltatók, 32 százalékuk jelentős hatásokról számolt be. A kép június végére már jóval kedvezőbb volt: a vállalatok mindössze 17 százalékánál volt szükség nagymértékű korlátozásokra.

Felpörgött az álláspiac

Ezzel párhuzamosan az álláskeresési piac rekordaktivitást mutatott. Egyrészről az álláskeresők száma ugrott meg, másrészről pedig a vállalatok kezdtek intenzív toborzásba júniusban. Ugyanebben az időszakban erős konszolidáció mutatkozott a munkahelyeken is, mivel az otthonukban dolgozók aránya 66-ról 53 százalékra csökkent.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.