Számvevőszéki vizsgálat: további előrelépés a kórházak gazdálkodásában

Az ÁSZ megállapította, hogy 2017 után a 41 intézményből 34 vezetője tett lépéseket a szabályszerű gazdálkodásért.

Forrás: MTI2020. 10. 15. 18:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

További előrelépés történt a kórházak gazdálkodásában – közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) csütörtökön az MTI-vel, 41 egészségügyi intézmény „gazdálkodási kockázatait” értékelő vizsgálatának eredményét ismertetve.

A közlemény szerint a most befejezett ellenőrzés a központi költségvetés forrásait használó 41 – jellemzően fekvő- és járóbeteg diagnosztikus és terápiás szakorvosi ellátásokat végző – egészségügyi intézményt vizsgált.

Azt írták: az ÁSZ megállapította, hogy 2017 után a 41 intézményből 34 vezetője tett lépéseket a szabályszerű gazdálkodásért, 14 intézmény vezetője pedig csökkentette a leltározással kapcsolatban feltárt kockázatokat.

Az ellenőrzött időszak egy-egy évében még négy intézmény beszámolási kötelezettségének teljesítése volt magas kockázatú, 2017-ben az éves költségvetési beszámolójukat ugyanakkor már ezek is alátámasztották szabályszerű leltárral. Az átlátható és elszámoltatható gazdálkodást támogató kontrollkörnyezet szabályszerű kialakításáról 2017 után 25 intézmény gondoskodott ismertették.

Az ÁSZ beszámolt arról is, hogy 2017-re javult az egészségügyi intézmények szabályozottsága, a kockázatkezelési rendszer kialakításában, a beszámolási kötelezettség teljesítésében, valamint az előirányzatokkal gazdálkodásban azonban további intézkedések voltak szükségesek a szabályszerű működés eléréséhez.

Az ellenőrzött egészségügyi intézmények vezetői által jelzett intézkedések alapján 29 intézmény gazdálkodásának kockázatai csökkentek 2017 után.

A gazdálkodásban rejlő kockázatok csökkentéséért az ÁSZ szerint további intézkedések szükségesek a balatonfüredi Állami Szívkórháznál, a Bonyhádi Kórház és Rendelőintézetnél, a pápai Gróf Esterházy Kórház és Rendelőintézeti Szakrendelőnél, a budapesti IV. kerületi Károlyi Sándor Kórháznál, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjánál, a gyöngyösi Mátrai Gyógyintézetnél, a Nagykőrösi Rehabilitációs Szakkórház és Rendelőintézetnél, a fővárosi Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetnél, a Parádfürdői Állami Kórháznál, a komáromi Selye János Kórháznál, a kaposvári Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórháznál, illetve kisebb hiányosságok miatt a szolnoki MÁV Kórház és Rendelőintézetnél – sorolta a kommüniké.

Az ÁSZ javaslatokat fogalmazott meg a 12 „kockázatos intézmény” vezetőjének, amelyekre az érintetteknek 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük – közölte a számvevőszék.

A közlemény szerint az ÁSZ azt értékelte, hogy a kockázatértékelés alapján kiválasztott intézmények vezetői megteremtették-e a közpénzekkel és az állami vagyonnal való átlátható, elszámoltatható, felelős és korrupciómentes gazdálkodás garanciáit.

Ennek érdekében az ÁSZ az intézmények 2015-2017 évi gazdálkodásának szabályozottságát, a beszámoló elkészítését és annak leltárral történt alátámasztottságát, valamint az előirányzatokkal gazdálkodást ellenőrizte, illetőleg értékelte 2017-re vonatkozóan a feltárt kockázatok intézményi kezelését is – áll a közleményben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.