Az innováció támogatására nyílt újabb pályázat

A kiírást megemelt támogatás, könnyített adminisztráció jellemzi, a kutatók összesen 12,9 milliárd forinthoz juthatnak hozzá.

Magyar Nemzet
2021. 01. 13. 12:14
20200521 Budapest A Synlab Hungary KFT elérhetővé tette koronavírus szerológiai antitest vizsgálatot. Fotó: Kurucz Árpád KÁ Magyar Nemzet Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel 13 milliárd forintra pályázhatnak a kutatók a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) most megnyílt kiírásán – jelentette be Schanda Tamás. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese arról is beszélt, hogy a korábbinál kevesebb adminisztrációval, bürokratikus munkával nyerhető el támogatás az alapkutatási projektekhez.

– A kormány számára kiemelten fontos a tudományos élet és a KFI-tevékenység támogatása, hiszen ahogyan arra a koronavírus-járvány is rámutatott, a felfedezések és új, korszerű megoldások által az egész ország, a teljes nemzetgazdaság erősödik. Az NKFIH által meghirdetett idei Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) felhívás pályázói felülete már elérhető.

A kiírást megemelt támogatás, könnyített adminisztráció, mindenki számára elérhető tudományos eredmények jellemzik, a kutatók összesen 12,9 milliárd forinthoz juthatnak hozzá

– fejtette ki Schanda Tamás.

Az egyéni kutatóknak, kutatócsoportoknak szóló OTKA pályázat öt alprogramja az előző évek kategóriáit követi. A tudományos fokozatukat öt éven belül megszerzett fiatalokat tudományos karrierjük korai szakaszában a Posztdoktori kiválósági program támogatja, míg a Fiatal kutatói kiválósági program már a saját, önálló kutatási téma elindításához és az önálló kutatócsoport létrehozásához ad segítséget.

A tapasztaltabb kutatók és az általuk vezetett kutatócsoportok a több mint harmincéves múltra visszatekintő Kutatói témapályázat mintájára indított alprogramban igényelhetnek támogatást. Két további alprogramban ismét lehetőség nyílik a magyar–osztrák és magyar–szlovén kutatói együttműködésben megvalósított projektek támogatására is.

Kiemelt kormányzati cél a hazai kutatás-fejlesztés-innováció területének támogatása
Fotó: Kurucz Árpád

– A korábbiakhoz képest az idén még rugalmasabb a támogatások felhasználása és a költségelszámolás, tovább csökkennek az adminisztratív terhek.

Az újítások elsődleges célja, hogy a támogatott projektek kedvezményezettjei a lehető leghatékonyabban használhassák fel erőforrásaikat az eredmények eléréséhez – mondta Szabó István, az NKFIH elnökhelyettese. Hozzátette, hogy a közfinanszírozású projektekben kiemelt követelmény a színvonalas publikálás, hogy a kutatási eredmények a nemzetközi tudományos közösség és a széles nyilvánosság számára is láthatóvá váljanak. A nyertes kutatóknak feladata, hogy publikációikat a nyílt hozzáférés (Open Access) jegyében térítésmentesen elérhetővé tegyék, ennek költségei az eddigieknél jóval kedvezőbben számolhatók el.

Magyarország tudományos teljesítményéhez jelentősen hozzájárul a kiszámítható kutatásfinanszírozás, az egyéni és az intézményi kutatási kiválóság támogatása. Az előző OTKA felhívásra közel 1400 pályázat érkezett, amelyek közül 340 nyertes projekt indulhatott el 2020-ban összesen 11,5 milliárd forint támogatással. A pályázók száma évről évre dinamikusan nő, így az idei kiírásra is nagy érdeklődés várható.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.