Hamarosan megkezdi az államkincstár a 13. havi nyugdíjak idei összegének kifizetését.
Német gazdaság: nem talál magára az unió legerősebb állama
A teljesítmény az elemzői várakozásokat is alulmúlta.
Hamarosan megkezdi az államkincstár a 13. havi nyugdíjak idei összegének kifizetését.
– A banki átutalások február 12-én történnek meg, a postai kézbesítés ezután következik, vagyis nagyjából két hét múlva a címzettek kézhez vehetik az őket megillető summát – tájékoztatta a Magyar Nemzetet a pénzügyminiszter helyettese. Tállai András államtitkár a részletekről szólva közölte: a 13. havi nyugdíjat négy lépésben állítja vissza a kormány, teljes havi összeggel 2024-ben számolhatnak az érintettek. – Most negyedhavi nyugdíjat kapnak a jogosultak, az egyheti összeg az átlagnyugdíjnál 37 650 forintot jelent
– mondta, majd az állam szempontjából is ismertette a számokat. Eszerint a negyedhavi összeg kifizetése 77-78 milliárd forintos tétel. Ennyi pénzt kap a nagyjából 2,1 millió nyugdíjas február közepén. Rajtuk kívül további négyszázezer nyugdíjszerű ellátásban részesülő személy is kézhez kapja a 13. havi ellátását, részükre további több mint tízmilliárd forintot juttat el a kincstár.
Hozzáfűzte mindehhez: ha az idei folyamatok a kormány tervei szerint alakulnak, akkor újra erőteljesen növekedhet a magyar gazdaság, ez pedig kézzelfogható előnyt hozhat az időseknek is. – Ha a GDP 3,5 százaléknál nagyobb arányban emelkedik, akkor a kormány novemberben prémiumot fizethet a nyugdíjasoknak. Erre tavaly nem kerülhetett sor, idén viszont minden ok megvan a bizakodásra – vélekedett az államtitkár, majd hozzátette: a kormány 53,4 milliárd forintot már félretett az év végi nyugdíjprémiumra.
– Teljesen nyilvánvaló, hogy a gazdasági kilábalás csak akkor lehet eredményes, ha a társadalom minden nagyobb csoportja kellő segítséget kap az államtól. A családok az otthonteremtési programmal találhatják meg számításukat, a vállalkozásokat adóelengedés, bérkompenzáció és több más könnyítés, támogatás segíti, a fiataloknak pedig a 25 évnél fiatalabbak személyijövedelemadó-mentessége jelenthet sokat a következő évtől.
A sorból nem maradhatnak ki a nyugdíjasok sem
– jelezte a miniszterhelyettes. Úgy fogalmazott: a kilábalásból – az adatok szerint – a nyugdíjasok is bőven kiveszik majd a részüket. – Jelenleg a novemberi munkaerőpiaci adatok állnak a rendelkezésünkre. Ezek szerint a múlt év végén több mint 140 ezer nyugdíjas dolgozott – közölte Tállai András. A miniszterhelyettes megemlítette, hogy az érték számottevő emelkedést mutat, két évvel korábban ugyanis százezer körül mozgott a dolgozó nyugdíjasok száma. Úgy vélte: a növekedésben érdemi szerepet játszhatott, hogy a törvényhozás két lépcsőben eltörölte minden dolgozó nyugdíjas járulékfizetési kötelezettségét. Az érintettektől tavaly év közepe óta csupán a 15 százalékos személyi jövedelemadót vonják le.
A miniszterhelyettest a nyugdíjasokat érintő kormányzati intézkedések ellenzéki kritikáiról is kérdeztük.
– Éppen Gyurcsányék törölték el annak idején a 13. havi nyugdíjat, ők alakították át a nyugdíjszámítás módját, és minden nyugdíjasra ingatlanadót vetettek volna ki. A 2021-től visszaépítendő 13. havi nyugdíj, illetve ellátás 150 ezerrel több főt érint, mint amikor 2009-ben a szocialista kormányzás a juttatást megszüntette. Karácsony Gergely szavára pedig csak azoknak a fővárosi nyugdíjasoknak érdemes adniuk, akik megkapták a 2019-es választási kampányban megígért húszezer forintos fűtési hozzájárulást
– fogalmazott Tállai András, majd hozzátette: a baloldaltól eddig megszorítást és leginkább csak hazug ígérgetést kaptak a nyugdíjasok, és tőlük később sem számíthatnak jobbra.
13. havi nyugdíj
A 13. havi nyugdíjat a 2008–2009-es krízis idején – sok más szociális jellegű megszorító intézkedéssel együtt – válságkezelő lépésként törölte el az akkori balliberális kormány. A juttatás négylépcsős visszaállításáról tavaly határozott a törvényhozás. A döntés szerint idén fizet újra először az állam 13. havi nyugdíjat, ennek összege a havi időskori ellátás egynegyedének megfelelő összeg. A summa ezután ütemesen, arányosan emelkedik, így 2022 elején félhavi összeg jár majd a nyugdíjasoknak extra juttatásként, a 2023-as kifizetés pedig háromnegyed havi ellátásnak felel meg. A folyamat 2024-ben ér a végére, akkor a havi nyugdíj teljes összege eljut minden jogosulthoz. A 13. havi nyugdíjjal azután minden esztendőben a nyugdíj teljes havi összegében számolhatnak az idősek. Az extra juttatás február elején, az aktuális nyugdíjkifizetéssel egy időben érkezik meg. Jelenleg a havi nyugdíjak együttes összege meghaladja a 310 milliárd forintot. A 13. havi nyugdíj így idén több mint nyolcvanmilliárdos tételt jelent, ami 2024-re közel négyszázmilliárdossá hízik.
Nyugdíjasok járulékmentessége
Két lépcsőben tette járulékmentessé a törvényhozás a nyugdíjasok keresőtevékenységből származó jövedelemét. 2019 januárjában a munkaviszonyban dolgozó idősek jövedelme vált járulékmentessé, majd a kedvezményt 2020 közepén kiterjesztették foglalkoztatási formától függetlenül minden kereső tevékenységet folytató idősre. Az érintetteknek az intézkedéssel megszűnt az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettségük, s csupán a 15 százalékos személyi jövedelemadó (szja) jön már szóba náluk. A változtatás 14 százalékos megtakarítást jelent: amennyiben valaki például nyugdíjasként havi bruttó százezer forintos munkabért vagy megbízási díjat kap, akkor korábban 71 ezer forint maradt nála, miután levonták keresményéből a járulékokat és a jövedelemadót. Tavaly óta, bármilyen jogviszonyról is legyen szó, csupán az szja fizetendő, vagyis az érintett 85 ezer forint nettó jövedelemmel számolhat. A változtatástól a dolgozó nyugdíjasok jobb anyagi megbecsülését és újabb munkaerőpiaci fellendülést remélt a kormány.
Nyugdíjprémium
A nyugdíjprémium intézményét – a 13. havi nyugdíj eltörlését némiképp kompenzálva – 2009-ben iktatta törvénybe az akkori balliberális többség, azonban a juttatás első kifizetésére már csak a kormányváltás után nyílt lehetőség. Ha a gazdasági növekedés várható mértéke meghaladja a 3,5 százalékot és az államháztartás helyzete is rendben van, akkor a nyugdíjasokat novemberben nyugdíjprémium illeti meg. Ilyen prémiumot az állam először 2017 végén juttatott a nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülőknek, de megtette ezt 2018-ban és 2019-ben is. Az első évben 27,7 milliárdot fordított erre a célra az állam, a másodikban 41,2 milliárdot, a harmadikban pedig 52,3 milliárdot. Három év nyugdíjprémiuma összesen tehát több mint százhúszmilliárdos kiadást jelentett a közkasszának, s ugyanekkora összeget a jogosultaknak. Tavaly a koronavírus-járvány miatt zsugorodott a magyar gazdaság, ez elvitte a nyugdíjprémiumot is. Idén ellenben robusztus növekedéssel számol a kormány, s az idősek prémiumára félre is tett 53,4 milliárd forintot.
A teljesítmény az elemzői várakozásokat is alulmúlta.
Október végével módosultak a részvételi feltételek.
A jelenlegi bérdinamika az év végéig fennmaradhat.
Úgy tesznek, mintha mi sem történt volna.
Itt vannak Orbán VIktor legújabb bejelentései - élőben a kormányfői rádióinterjú
Trump új főügyésze lehet Pam Bondi, aki biztonságosabbá tette Floridát
Eluralkodott a káosz Budapesten: óriási csapás, lehetetlen tömegközlekedni
Magyar Péter: Ennek k…rva nagy következményei lesznek, ebből elég volt
Szoboszlai góljára reagált a Liverpool
Így reagált Debrecen polgármestere Magyar Péter abszurd igényeire
Orbán Viktor ismerteti az új gazdaságpolitika intézkedéseit – kövesse nálunk élőben! + videó
Az F1-es Las Vegas-i Nagydíj második szabadedzése élőben
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Nagy Bandó Andrásnak elgurult a gyógyszere, elvakította az Orbán-gyűlölet
Gonosz volt a főispán?
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
A teljesítmény az elemzői várakozásokat is alulmúlta.
Október végével módosultak a részvételi feltételek.
A jelenlegi bérdinamika az év végéig fennmaradhat.
Úgy tesznek, mintha mi sem történt volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.