Elsöpörhetik Brüsszel erőszakos zöldcéljait az európai gazdák

Komoly felháborodást vált ki a gazdatársadalomban az új ­uniós agrárpolitika. Németországban a növényvédők korlátozásának terve miatt tüntetnek, Szlovákiában a támogatások újraelosztási kísérlete vált ki tiltakozást.

Nagy Kristóf
2021. 02. 23. 6:35
ccc Fotó: Michael Sohn Forrás: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óriási felháborodás és a gazdák több héten át tartó országos tüntetése után folytatódik Németországban az úgynevezett rovartörvény körüli vita.

A szövetségi kormány már elfogadta a természetvédelmi és a mezőgazdasági törvények változtatását, ám a gazdák rég nem látott felháborodása miatt a szövetségi törvényhozás alsóháza, a Bundestag még finomíthat a javaslaton, mielőtt elfogadják a végleges törvényt.

A rovartörvényként emlegetett javaslatcsomag célja, hogy korlátozza a mezőgazdasági termelők rovarölő és más növényvédő szereinek felhasználását annak érdekében, hogy a biológiai sokféleség megmaradjon és a rovarpopuláció csökkenése lelassuljon.

Mind a tartományi, mind az országos gazdaképviseletek elutasították a törvényjavaslatot, mivel álláspontjuk szerint nincs arra vonatkozó hatásvizsgálat, amely egyértelműen alátámasztja a korlátozó intézkedések eredményességét. Ugyanakkor

a korlátozások komoly jövedelemkiesést okoznak és veszélybe sodorják a termelést, mivel a vegyszerek túlnyomó többségének nincs alternatívája.

A tervezet szerint a tilalom fokozatosan lépne életbe és nem érintene minden termelésbe vont területet, 2024-ig így átmeneti évek következnének. A gazdák az elmúlt hetekben tiltakozásul traktorokkal vonultak fel Berlinben és más német nagyvárosokban.

„Gazdák nélkül nincsen jövő” – Berlinben az alacsony termelői árak és a rovartörvény ellen is felvonultak traktoraikkal a termelők
Fotó: Michael Sohn / MTI/AP

A helyzetet súlyosbítja, hogy az SPD, a szociáldemokraták a területalapú támogatások átcsoportosításával, csökkentésével juttatnának nagyobb forrást a biológiai sokféleség előmozdítására, vagyis

a német gazdák kétszer fizetnék meg a számukra kedvezőtlen döntések árát is.

A tiltakozások hatására Julia Klöckner agrárminiszter javaslatot tett a gazdák pénzügyi kompenzációjára és arra, hogy bizonyos esetekben el lehessen térni a példátlan vegyszerszigortól. Angela Merkel kancellár pedig ígéretet tett arra, hogy a következő napokban meghallgatja a meghatározó gazdaképviseleteket.

A gazdák az alacsony termelői árak miatt is tiltakoztak.

Az árakat a kiskereskedelem szereplői nyomják le, mivel önköltségi ár alatt veszik át az állati termékeket, húsféléket. A szövetségi kormány törvényi szigorral avatkozna be, ám a másik oldal álláspontja szerint a tervezetnek piackorlátozó hatása van.

Közben az Európai Bizottság új szakaszba léptette a kiemelten védendő természeti területek kijelölésének elmulasztása miatt indított kötelezettségszegési eljárást. Az ügyben az Európai Bíróság hoz ítéletet, amelyben kötelezheti Németországot a folyamat felgyorsítására.

Szlovákiában is tiltakoznak, de ott a nagygazdaságok képviselői.

Északi szomszédunknál az váltott ki tiltakozást, hogy a kormány a közös agrárpolitika forrásainak jelentős átcsoportosítására készül.

A beszámolók szerint a kisgazdaságok kapnának az előző uniós ciklushoz képest jóval magasabb támogatást. Szlovákiában a legkoncentráltabbak az uniós agrártámogatások: a legnagyobb szereplők, vagyis az összes termelő húsz százaléka jut hozzá a források 94 százalékához.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.