Fekete-tengeri gáz: gesztus a befektetőknek

A kitermelésben érdekelt vállalatok az offshore-törvény módosítását várják Romániában.

Baciu, a Transgaz operator, arranges a sign reading 'Stop' on a pipeline at the main gas distribution station where pipelines enter Romania from Ukraine in Isaccea
Idén megugorhat a földgáztermelés Fotó: Bogdan Cristel Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét napirendre került Romániában a fekete-tengeri gáz kitermelésének kérdése. Virgil Popescu energiaügyi miniszter azt mondta, ebben az évben módosítják az úgynevezett offshore-törvényt, amely közvetlenül érinti az energetikai erőforrásokkal kapcsolatos befektetéseket. A tárcavezető nyomatékosította, hogy a jogszabály egyes kitételeinek változtatását részletes parlamenti vita majd előzi meg, a Florin Cîţu vette jobbközép kabinet ugyanis mindenképpen el akarja kerülni a 2018-as helyzetet, amikor az akkori szociáldemokrata kormány törvénytervezetét éppen a baloldali képviselők „szedték darabokra”.

– A fekete-tengeri gáz kitermelése nem kezdődhet meg 2024–2025 előtt, amennyiben még ebben az évben döntés születik a befektetésekről. A fekete-tengeri kitermelésben érdekelt vállalatok az offshore-törvény módosítását várják olyan formában, hogy a szabályozás ösztönözze a befektetőket. Mi ezt fogjuk tenni, s ez a törekvés szerepel a hárompárti koalíciós kormány programjában is – idézte Popescut a News portál.

Az ExxonMobil és az OMV Petrom már két éve halasztja a termelés elkezdésére vonatkozó döntést. 2021 végére ígéri ugyanakkor a gáz kitermelésének startját a romániai fekete-tengeri projekt egyik kisebb licenctulajdonosa, az amerikai The Carlyle Group kezében lévő Black Sea Oil & Gas cég, amely – hatszázmillió dolláros összköltséggel – döntött a befektetés mellett. A cég ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy bepereli a román államot, amennyiben a kitermelés elkezdéséig nem módosítják az offshore-törvényt. Ez a jogszabály zavarja leginkább a Fekete-tenger Neptun kontinentális talapzatából kitermelni kívánó külföldi vállalatokat is. Azt nehezményezik, hogy a korábbi szociáldemokrata kabinet „menet közben”, azaz a projektbe már beszálló vállalatokat hátba támadva módosította az adózási feltételeket.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.