Megerősítették a hitelminősítők a magyar adósosztályzatot

Változatlan stabil kilátással megerősítette a befektetési ajánlású államadós-osztályzatát két hitelminősítő.

Magyar Nemzet
2021. 02. 12. 22:22
Stabil kilátások, biztos növekedés. Hazánk külső sérülékenysége nagyot csökkent a hitelminősítő szerint Fotó: Justin Lane Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország BBB szintű, befektetési ajánlású államadós-osztályzatát pénteken a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő – ismertette a távirati iroda. A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő szintén változatlan stabil kilátással erősítette meg hazánk BBB/A-2 szintű, befektetési ajánlású államadós-osztályzatát.

– A várakozásoknak megfelelően egyik hitelminősítő sem változtatott a magyar államadósság besorolásán. Bár a koronavírus miatt bevezetett korlátozások okozta gazdasági helyzet bizonytalanságot és visszaesést eredményezett a gazdaságban, az államadósság finanszírozása stabil, ebből a szempontból a kockázatok növekedése nem jelentős – reagált a bejelentésekre Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágvezetője. Jelezte:

ez köszönhető az elmúlt évek GDP-arányos adósságcsökkentésének, illetve a finanszírozási szerkezet javulásának, kiemelten a devizaadósság és a külföldi kézben lévő adósság arányának csökkenése révén.

Hozzátette: ahhoz, hogy az ország pozitív kilátást kapjon, szükséges a gazdaság mielőbbi újraindítása, a korlátozások lazítása, illetve visszatérés a fiskális fegyelemhez és a GDP-arányos államadósság markáns csökkentése.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője a távirati irodának küldött kommentárjában kiemelte: számítottak arra, hogy a válság miatt a hitelminősítők kivárásra rendezkednek be, amíg az élet vissza nem áll a stabil, korlátozások előtti, kiszámíthatóbb állapotába.

Ugyanakkor szerinte a válság ellenére relatíve stabilan álló magyar fundamentumok, a finanszírozási képesség, a kordában tartott külső adósság, és ezek alapján a kedvező szinten álló CDS felár indokolttá tenne egy felminősítést.

– Tavaly szeptember 25-én a Moody's változatlan Baa3 besorolás mellett már stabilról pozitívra változtatta a magyar gazdaság kilátásait. Ezt azzal indokolta, hogy a legutóbbi, 2018-as felülvizsgálat óta végbement makrogazdasági egyensúlyjavulás igen erőteljes volt, illetve a magyar gazdaság vélhetően válságállóbb lesz, mint a hasonló fundamentumú országoké. Idén januárban pedig a Fitch is hasonló értékelést tett közzé a régiós gazdaságokról, miszerint a magyar gazdaság lesz a visszapattanás élén – mutatott rá Suppan Gergely.

A Standard & Poor's most kiemelte: várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 4,6 százalékkal növekszik. Becslése szerint a magyar gazdaság teljesítménye tavaly a koronavírus-járvány okozta válság miatt 6,3 százalékkal csökkent reálértéken. A Fitch Ratings valamivel derűlátóbb előrejelzése szerint a magyar GDP-érték az idén 4,9 százalékkal bővül.

A Fitch szerint a magyar gazdaság növekedésének fő hajtóerői között lesznek az Európai Unió támogatésai, köztük a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítését célzó 750 milliárd eurós helyreállítási alapból érkező finanszírozások. A cég várakozása szerint Magyarország ebből 7,2 milliárd euró juttatásban és további tízmilliárd euró hitelben részesülhet. Úgy kalkulálnak, hogy a juttatások hatvan százalékát Magyarország valószínűleg 2022-ben hívja le, és ez abban az évben 0,8-szeres szorzóval gyorsítja majd a beruházások értékének növekedését.

A Fitch közölte: becslése szerint a hazai össztermékhez mért magyar államháztartási hiány a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság környezetében tavaly 8,9 százalékra nőtt. A hitelminősítő besorolási listáján ugyancsak BBB minősítéssel szereplő társállamok államháztartási deficitjeinek mediánszintje tavaly 5,3 százalék lehetett. Jóllehet a Magyarországon életbe léptetett válságenyhítő intézkedések együtt elérhették a GDP-érték harminc százalékát, e válaszlépések közvetlen költségvetési hatása azonban a hazai össztermék arányában mérve csak 0,9 százalékpont volt a bevételi oldalon és 9,3 százalékpont a kiadási oldalon.

A Fitch kiemeli ugyanakkor, hogy az általa BBB besorolással nyilvántartott szuverén adósok gazdasági visszaesésének üteme a magyarnál nagyobb, valószínűleg 6,9 százalék volt 2020-ban.

A hitelminősítő becslése szerint a GDP-arányos magyar államadósság-ráta tavaly 18,5 százalékkal 84 százalékra emelkedett, a gazdaság finanszírozási kondíciói viszont kedvezők voltak 2020-ban. A közadósság szerkezete is javult a legutóbbi években: az adósságállomány devizahányada 2016 óta tíz százalékponttal valamivel húsz százalék alá csökkent 2020 végéig, jóllehet a hasonló besorolású szuverén adósokra jellemző érték 35,1 százalék.

A Standard & Poor's azzal számol, hogy a magyar hazai össztermék reálértéken számolva a jövő év közepére újból eléri a koronavírus-járvány előtti szintet.

A cég várakozása szerint az idei év közepére Magyarországon teljesen feloldják a korlátozásokat, és ezt a magánszektorbeli fogyasztás ugrásszerű növekedése követi, tekintettel a háztartások magas megtakarítási rátájára.

A hitelminősítő várakozása az, hogy költségvetési ösztönzés révén a magyar gazdaság növekedési üteme 2022 után is három százalék közelében lesz, bár hosszú távon a növekedési kilátásokat szerkezeti kihívások terhelik. Ezek közé sorolja az állami szektor sok gazdasági területen meglévő dominanciáját, a kis- és közepes vállalkozások alacsony termelékenységét, a kedvezőtlen demográfiai folyamatokat és a szakképzett munkaerő krónikus hiányát.

Az S&P hangsúlyozza ugyanakkor, hogy nem mutatkoznak finanszírozási nyomás jelei, annak ellenére sem, hogy a cég szerint a magyar államadósság-ráta a következő években is a GDP-érték nyolcvan százaléka környékén marad.

A magyar gazdaság külső profilja továbbra is jórészt az adósminőségi megítélés erősségei közé tartozik, a külső egyensúlytalanságok a járvány idején sem nőttek, és a folyómérleg-egyenleg is valószínűleg nagyjából kiegyensúlyozott volt 2020-ban.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.