Milliárdos projektekkel ugyan nem dicsekedhetnek a helyi önkormányzatok, az azonban látszik, hogy a balatoni strandok kényelmi szolgáltatásainak bővítésén túl másra is futja a déli partiaknál lényegesen csendesebb, családbarát, északi oldali üdülőhelyeken.
Például önkormányzati és más pályázati forrásból, illetve magánfelajánlásokból újult meg belülről, és kapott új külsőt, esztétikus környezetet a Keszthely-közeli Gyenesdiáson az élelmiszeripari műemlékként őrzött, több mint ötszáz éves, Talabér (Bujtor, Osvald)-féle vízimalom, ahol egyedülálló pékmúzeum, herbárium, fűszerkert és tanösvény várja a kirándulókat.

– Az önkormányzat húszmillió forint önerőt biztosított a község nevezetességének rekonstrukciójához, négy pályázattal további 65 millió forinthoz jutottunk, és helyi magánszemélyek és lelkes műgyűjtők ajánlottak fel ritkaságszámba menő berendezési tárgyakat – ismertette a Magyar Nemzettel az összefogás részleteit a nagyközség polgármestere.
Gál Lajos biztos benne, hogy a legjobb balatoni játékstrandjára is büszke településük mindezek után már nemcsak a hangulatos Darnay-pincével, -rendezvénypajtával és -piknikkerttel, hanem a patinás vízimalommal is csábítja majd a tó északi partjának látogatóit.
A Gyenesdiással szomszédos Vonyarcvashegy Szent Mihály-dombján önkormányzati, egyházközségi és civil összefogással kezdődhetnek turisztikai fejlesztések. Megújul a legendás halászemlékhely környezete: mint ismert, 1729 telén a tó jege beszakadt, hat vonyarcvashegyi halász vesztette életét, harminchatan viszont csodával határos módon kiszabadultak a víz fogságából. Ennek emlékére emeltek egy kedves kis kápolnát a település Szent Mihály-dombján, ami a letűnt évszázadok során az egyik legtöbb látogatót vonzó észak-balatoni emlékhellyé vált.

A Délnyugat-Balaton három csendes településének a Regionális fejlesztési operatív programból kerékpárút-fejlesztésre kapott 470 millió forintos támogatás is lendületet ad. A Balatonberény–Balatonszentgyörgy–Vörs bicikliút kivitelezésére háromszáz napja volt a tendergyőztes vállalkozásnak – áll a Közbeszerzési Értesítőben. A felhívás tartalmazza, hogy a 11,5 kilométeres út nyomvonalának északi végpontja a balatoni bringakörút már megépült szakasza, déli végpontja pedig a vörsi vasútállomás lesz.