
vámháború
Jól is kijöhet hazánk a vámháborúból
A nemzetgazdasági miniszter szerint az autóipari versenyképesség a vámháború során különösen felértékelődhet, hazánkban ez a terület pedig kiemelkedően versenyképes.
Emelkedett a beruházások volumene a tavalyi negyedik negyedévben a 2020 első három negyedévére jellemző visszaesést követően, az előző év azonos időszakához viszonyítva 2,5, az előző negyedévhez képest – szezonálisan kiigazítva – 4,8 százalékkal – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfő reggel közzétett adataiból. A beruházási teljesítmény több mint felét megvalósító, legalább ötven főt foglalkoztató vállalkozások körében a fejlesztések volumene 3,6 százalékkal csökkent, amiben meghatározó szerepet játszott, hogy a külföldi érdekeltségű vállalkozások továbbra is visszafogták fejlesztéseiket. Ugyanakkor a beruházások 18 százalékát realizáló költségvetési szerveknél az új tárgyi eszközök vásárlásai nagymértékben, tíz százalékkal emelkedtek a bázisidőszakhoz képest.
A legnagyobb beruházónak számító, a nemzetgazdaság fejlesztéseinek közel negyedét megvalósító ingatlanügyletek beruházási teljesítménye jelentősen, 24 százalékkal bővült, köszönhetően elsősorban a meghatározó súlyú lakásépítések kiemelt növekedésének.
A második legnagyobb súlyt képviselő feldolgozóipar fejlesztései a negyedik negyedévben enyhén (öt százalékkal) mérséklődtek a magas bázishoz képest. Ezen belül az alágak többségében csökkentek a fejlesztések, többek között a legnagyobb súlyú járműgyártásban, a vegyi anyag, termék gyártása területén, valamint a gumiiparban. Ugyanakkor a korábbi időszakokban elkezdett, nagyszabású projektek mellett már újonnan elindított fejlesztések is hozzájárultak ahhoz, hogy néhány alágban jelentősen nőtt a volumen, például a villamos berendezések gyártása, a gyógyszergyártás és az élelmiszeripar esetében.
A harmadik legnagyobb súlyú terület, a szállítás, raktározás beruházási volumene az előző negyedévinél kisebb ütemben, 9,7 százalékkal csökkent. A kedvezőtlen teljesítmény mögött továbbra is elsősorban az állami infrastrukturális fejlesztések mérséklődése állt, de az állami tulajdonban lévő közlekedési vállalatok beruházásai is elmaradtak a bázisidőszakitól.
Néhány kisebb súlyú nemzetgazdasági ágban kiugró bővülést regisztráltak a beruházási teljesítményértékben. Az információ, kommunikáció területén a beruházások nagymértékben nőttek (28 százalékkal), amiben szerepet játszott a telekommunikációs hálózatok modernizálása is. A pénzügyi tevékenység beruházásai szintén növekedtek (8,6 százalékkal), nagyrészt informatikaieszköz-beszerzések nyomán.
A múlt évben az előző évhez képest a nemzetgazdasági beruházások volumene 3,8, ezen belül az építési beruházásoké 2,8, a gép- és berendezésberuházásoké 5,4 százalékkal mérséklődött. A beruházások mintegy 54 százalékát jelentő, legalább ötven főt foglalkoztató vállalkozások körében 7,5, a költségvetési szerveknél öt százalékkal csökkent a beruházási teljesítmény.
Az egész évben négyet kivéve az összes nemzetgazdasági ágban visszaestek a beruházások. A legjelentősebb beruházó ágak közül a teljesítményérték több mint negyedét realizáló feldolgozóiparban 8,1, a szállítás, raktározásban 9,5 százalékkal kisebb, ezzel szemben a nemzetgazdasági beruházások ötödét jelentő ingatlanügyletek területén 16 százalékkal nagyobb lett a volumen. Ez a három nemzetgazdasági ág a beruházások közel hat tizedét tette ki.
A negyedik legnagyobb beruházási területnek számító közigazgatás, védelem nemzetgazdasági ágban szinte nem változott, az ötödik legnagyobb kereskedelem, gépjárműjavításban pedig csökkent a volumen.
A fejlesztések a második legnagyobb mértékben – a járványhelyzettel is összefüggésben – az egészségügyi szolgáltatások területén nőttek. Ugyanakkor kiugró mértékű visszaesést regisztráltak több, kisebb súlyú nemzetgazdasági ágban, így például az egyéb szolgáltatások területén 35, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén 16 százalékkal esett vissza a volumen.
Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebookon reagált a kedvező beruházási adatokra. Posztjában hangsúlyozta: tavaly az utolsó negyedévben összesen 4 093 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg Magyarországon, ez 4,8 százalékos növekedés az előző negyedévhez képest. Az erősödő teljesítmény elsősorban a költségvetés és a családok növekvő beruházásainak köszönhető – fogalmazott a miniszter. Kiemelte: a kormány azzal számol, hogy 2021-ben tovább erősödhetnek a beruházások. Ezt segítik a kormány beruházás-támogató intézkedései, a folyamatban lévő kapacitásbővítések, az adócsökkentések, és a tartósan az Európai Unió élmezőnyében szereplő beruházási ráta.
A kedvező adatok segíthetik a kilábalást
A beruházások a negyedik negyedévben növekedni tudtak éves alapon, így ez vélhetően egy fontos tényezője lehetett a vártnál kedvezőbb negyedik negyedéves GDP-adatnak – kommentálta az adatokat Regős Gábor. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. makrogazdasági üzletágának vezetője szerint míg azonban a költségvetési szervek beruházásai emelkedtek, addig a vállalkozások beruházásai csökkentek, ennek mértéke ugyanakkor elmaradt a megelőző két negyedévben tapasztalttól. Szintén nőtt a háztartások beruházási aktivitása, ami az emelkedő lakásépítésre vezethető vissza. Az ágazatok közül az elemző kiemelte a feldolgozóipart és a szállítás, raktározás ágazatot: az előbbiben a külföldi tulajdonú vállalkozások beruházásainak csökkenése magyarázza a visszaesést a növekvő állami támogatások ellenére is, míg utóbbiban az utazások számának mérséklődése – magyarázta. Több ágazatban (például egészségügy, oktatás, közigazgatás) ellenben jelentősen emelkedni tudott a beruházási volumen. A kedvező beruházási adatok segíthetik a gazdasági kilábalást, ám ennek feltétele a vállalkozások beruházási aktivitásának növekedése is, amely azonban nem várható addig, amíg a kilátások érdemben nem javulnak, illetve az is, hogy a nagyobb beruházások esetében csökkenjen az állami támogatástól való függőség – vélekedett Regős Gábor.
A nemzetgazdasági miniszter szerint az autóipari versenyképesség a vámháború során különösen felértékelődhet, hazánkban ez a terület pedig kiemelkedően versenyképes.
Egyebek mellett minden állatkiállítást, bemutatót és vásárt megtiltanak a járvánnyal érintett térségben.
Ismét egy különleges kaparóst bocsát forgalomba a nemzeti lottótársaság.
Hazánk nem a követője, hanem a globális éllovasa egy nagy technológiai forradalomnak.
„Elfelejtettél értem jönni?” – Rengeteg gyerek rekedt az iskolában a tüntetés miatt
Pofon a FIFA-tól Marco Rossi válogatottjának, a románok is dühönghetnek
Ennyibe kerül a hímes tojás és a lángos a budapesti húsvéti vásárban
Összeomlott a Lada gyártója: az oroszok ezt Kínának köszönhetik
„Zártosztályra való vagy” - durván beszóltak a fiát gyászoló Nikinek
Sokkoló: Brüsszel már tudja, mikor rohanja le Oroszország Európát – elárulta a titkosszolgálat
A Liverpool meccsén súlyos játékvezetői hiba történt, elismerték az illetékesek! + videó
Szoboszlaiék célegyenesben? Ennyi az esély a Liverpool bajnoki címére az Opta szerint
Hírek érkeztek az eltűnt zalaegerszegi kétéves kislányról
Arne Slot brutálisan őszinte volt a Szoboszlai Dominiket is érintő kérdésben
Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát
Kubatov Gábor kifakadt az Újpest FC szurkolóinak vandalizmusa miatt + videó
A nemzetgazdasági miniszter szerint az autóipari versenyképesség a vámháború során különösen felértékelődhet, hazánkban ez a terület pedig kiemelkedően versenyképes.
Egyebek mellett minden állatkiállítást, bemutatót és vásárt megtiltanak a járvánnyal érintett térségben.
Ismét egy különleges kaparóst bocsát forgalomba a nemzeti lottótársaság.
Hazánk nem a követője, hanem a globális éllovasa egy nagy technológiai forradalomnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.