Remek negyedévet zárt a legnagyobb német bank

Hét éve a legjobb negyedévről számolt be a korábban hosszú ideig nehézségekkel küzdő Deutsche Bank. A húzóerő a befektetési banki üzletág volt a részvénypiaci szárnyalás miatt, ráadásul a bank az Archego-botrányból is kimaradt.

Fellegi Tamás Péter
2021. 04. 28. 17:49
A man walks out of the U.S. headquarters of Deutsche Bank in New York City
Az átalakult bank immár szép eredményt tud felmutatni Fotó: Andrew Kelly Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilencszáznyolcmillió euró profitot termelt a Deutsche Bank az első negyedévben, szemben az elemzők által várt 643 milliós értékkel. Ennek legnagyobb része a befektetési banki üzletágnak köszönhető, amely az euforikus tőzsdei hangulatban, amikor a befektetői pénz özönlik a piacra, érthető módon igen nagy árbevételt és profitot termel. Ez most így van a nagy amerikai befektetési bankoknál is, amelyek közül a Goldman Sachs, a JP Morgan és a Morgan Stanley már prezentálta a gyorsjelentését – mindnél kiváló eredmények születtek. Ez természetesen hosszabb távon nem fenntartható, hisz a tőzsdei eufória előbb-utóbb elkerülhetetlenül véget ér.

A Deutsche Bank ugyanakkor jelezte, hogy a kereskedelmi banki és a privátbanki üzletágával is elégedett, miközben a külső körülmények nem voltak a legkedvezőbbek. Az eurózónában sok ország államkötvényei esetében jellemző negatív hozam nagymértékben csökkenti a banki kamatmarzsokat, ugyanakkor az immár egy éve tartó járvány hatásaival is számolni kellett. Szerencsére ez utóbbi nem okozott különösebb gondot az első negyedévben, miután csak 69 millió euró értékben kellett rossz hiteleket leírni, szemben a tavalyi negyedik negyedéves 506 millió euróval.

Az átalakult bank immár szép eredményt tud felmutatni
Fotó: Reuters

A bank prudens kockázatkezelési politikájának köszönhetően kimaradt az Archegos-botrányból, amelynek 20 milliárd dolláros veszteségét több nagybanknak kellett állnia. Az Archegos, amint arról nemrég írtunk, egy lényegében egy emberre épülő, tőkeáttétes kereskedés révén óriási kockázatot vállaló alap volt, amelynek, ahogy ez lenni szokott, addig ment jól, amíg az általa hitelre vett részvények árfolyama emelkedett, amikor viszont zuhanni kezdtek, a veszteség sokkal nagyobb lett, mint az alap vagyona, ezt pedig a kereskedési ügyleteket bonyolító befektetési bankoknak kell állniuk.

A Deutsche Bank éveken át strukturális nehézségekkel küszködött, ezért komoly átalakítást hajtott végre az elmúlt két évben, amelynek eredményeként tavaly már nyereséges lett. A mostani nagy profit kifejezetten jókor jön, hisz segít abban, hogy a bank újraépítse hírnevét, bizonyítsa, hogy az átalakulás után immár stabilan működik.

A kedvező banki eredmények egyúttal azt is mutatják, hogy a járvány okozta válság – szemben a 2008-as pénzügyi válsággal – nem viselte meg a bankrendszert. Ez részben annak köszönhető, hogy a bankok ma már sokkal felkészültebbek, válságállóbbak, másrészt a válságot külső tényező okozta, nem a pénzügyi rendszer valamely szegmenséből fakadt, mint 12-13 évvel korábban. Végül meg kell említeni a gyors állami és jegybanki segélyprogramokat, amelyekkel tompítani lehetett a járvány kedvezőtlen gazdasági hatásait.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.