Ezermilliárdos adócsökkentés a válság mérlege

Tállai András kiemelte, hogy a 2020 márciusa óta bevezetett adócsökkentések jelentős szerepet játszhatnak a gazdaság újraindításában

Munkatársunktól
2021. 06. 06. 18:19
Tállai András
Személyek - Tállai András Fotó: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A támogatások, a hitelmoratórium, a 13. havi nyugdíj visszaállítása mellett mintegy ezermilliárd forintnyi adócsökkentésről döntött a kormány válaszként a koronavírus-válságra – tájékoztatta Tállai András tegnap a távirati irodát. A Pénzügyminisztérium (PM) parlamenti államtitkára kijelentette, a 2020 márciusa óta bevezetett adócsökkentések jelentős szerepet játszhatnak a gazdaság újraindításában.

A járvány első hullámában hozott könnyítések több mint 360 ezer ember munkájának, vállalkozásának megtartását segítették, és ötvenmilliárd forintot hagytak az érintetteknél.

Az első intézkedések között több mint 151 ezer kisadózó vállalkozás tételes adója alá tartozó (katás) cég adószámlájáról törölt négyhavi közterhet az adóhivatal. 2020 márciusától a járványnak leginkább kitett ágazatokban, a munkavállalók bére után is jelentős adókedvezmény járt

– mondta Tállai András. Az emberi életek védelme és a munkahelyek megőrzése érdekében a világjárvány őszi szakaszában 2020 novemberétől újabb adóügyi könnyítésekről döntött a kormány. Hét hónapon keresztül járt a munkáltatói adómentesség a koronavírus-válság miatt nehéz helyzetben lévő ágazatok szereplőinek, körük idén tavasszal bővült is.

A munkát terhelő adó csökkentése jövőre is folytatódik – emelte ki Tállai András
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A PM parlament államtitkára felidézte, hogy a járványnak leginkább kitett turisztikai ágazatot is számos adóintézkedés segítette. A Széchenyi-pihenőkártya (Szép-kártya) közterhe kevesebb mint a felére (15 százalékra) csökkent, miközben a kártyára utalható összeg megduplázódott. A családoknak, a lakosságnak, a vállalkozásoknak és a turizmus szereplőinek egyaránt nagy segítséget jelent az, hogy április 25-től az év végéig az érintett egymillió munkavállalónak szabad az átjárás a Szép-kártya egyes alszámlái között – fűzte hozzá Tállai András. Hozzátéve, hogy a vendéglátásban tevékenykedőket tavaly november 14-e óta segíti az, hogy továbbra is a legalacsonyabb, ötszázalékos mértékű általános forgalmi adót kell felszámítani az elvitelre történő vagy házhoz szállítással értékesített étel- és italforgalom után.

Idén a kis- és középvállalkozások (kkv) esetében a felére, egy százalékra csökkent az iparűzési adó maximális mértéke

– mondta a szakpolitikus, megjegyezve, ez mintegy 800 ezer vállalkozást érint. Kitért az áfa-visszautalások gyorsítására, ami komoly likviditási segítség a kkv-knak.

A koronavírus-járványra tekintettel már 2020 július elsejével 15,5 százalékra csökkent a szociális hozzájárulási adó kulcsa, amely tavaly 160 milliárd, idén 300 milliárd forintot hagy a munkáltatóknál.

A munkát terhelő adó csökkentése jövőre is folytatódik, hiszen 2022. július 1-jétől további fél százalékponttal mérséklődik a szociális hozzájárulási adó, és ettől az időponttól megszűnik a szakképzési hozzájárulás is, így a két százalékpontos köztehercsökkenés jelentős adminisztrációs könnyítéssel is együtt jár – összegezte az államtitkár.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.