A kormány továbbra is kiemelt feladatának tartja az újabb munkahelyek létrehozását, valamint a beruházások ösztönzését, a családok támogatását. Ezért a gazdaság újraindítása érdekében a támogató költségvetési politikát idén is folytatni szükséges – közölte a Pénzügyminisztérium. Kiemelték:
a már megindult növekedés további serkentése hozzájárul ahhoz is, hogy idén 5,5 százalékos gazdasági növekedést érhessünk el.
A meghozott döntések komoly forrásokat hagynak a gazdaság szereplőinél, így a költségvetés 1803,7 milliárd forintos hiánnyal zárt július végén.
Júliusig az államháztartás központi alrendszere 1803,7 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 1620,9 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 221,9 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok pedig 39,1 milliárd forintos többletet értek el. Az előző év azonos időszakában a központi alrendszer hiánya 2165,0 milliárd forintot tett ki.
A központi alrendszer első héthavi adó- és járulékbevételeiről kiemelhető, hogy 2021 első hét hónapjában az előző év azonos időszakához képest magasabbak a társasági adóból, az általános forgalmi adóból, a személyi jövedelemadóból és a társadalombiztosítási járulékból származó bevételek.
A bevételek alakulását azonban jelentősen befolyásolja a koronavírus-járvány gazdasági hatása és az ezzel kapcsolatosan bevezetett munkaadói kedvezmények, a szociális hozzájárulási adó 17,5 százalékról 15,5 százalékra csökkentése, valamint a magasabb bérkiáramlás, az átlagkereset növekedése is.
A hazai kiadások közül jelentős többek között a közúti fejlesztésekre fordított 172,9 milliárd forint, a közlekedési ágazati programokra kiadott 123,1 milliárd forint vagy a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatás, amely 91,8 milliárd forintot tett ki.