Nem kifogásolható, sőt kimondottan kedvező a Balaton vizének minősége a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLK) legfrissebb vizsgálata szerint. A tó vízminősége kimondottan jónak mondható a keszthelyi és a szigligeti medencében is.
Vörös Lajos, a BLI tudományos főmunkatársa a Magyar Nemzet kérdésére elmondta, óvatos, ha előre kell jeleznie a várható vízminőséget. Azt ugyanakkor kiemelte,
jó esély van arra, hogy a szezon végéig kitart a kedvező vízminőség.
A szakember a Hírbalaton.hu-nak nyilatkozva pedig arról számolt be, hogy a tó üledékében továbbra is sok a foszfor. A további kutatások feladata annak megértése, hogy mikor és mitől szabadul fel onnan az algásodást kiváltó anyag. Ezzel kapcsolatban Istvánovics Vera, az MTA-BME tudományos tanácsadója korábban arról beszélt, hogy egy átlagos felnőtt napi másfél liter vizeletet és ezzel egy gramm foszfort ürít. A balatoni üdülőrégió vendégéjszakáit alapul véve – a Zalából a Balatonba kerülő évi 25 tonna szerves anyag mellett – az emberi vizelettel együttvéve a becslések szerint évi 1,2 tonna foszfor kerül a tóba.
A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a tómederkezelő Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság már idén elindítja a közbeszerzési eljárást a Balaton medrében lévő foszforréteg kotrására és zagytérbe szállítására. A 2021 és a 2025 közötti időszakra tervezett munkák első ütemében százezer köbméter mederanyag kitermelése válik szükségessé.
Nem mindegy, fizetős-e a tóparti WC
A Balaton körüli mosdók ingyenessé tételét kezdeményezi Lombár Gábor, Balatonfenyves független polgármestere a Magyar Turisztikai Ügynökségnél és a balatoni fejlesztésekért felelős miniszteri biztosnál. A polgármester szerint a legfontosabb a víz minőségének védelme. Korábban ingyenesek voltak a strandi illemhelyek, az önkormányzatok pedig ügyelnek arra, hogy betartsák a higiéniai előírásokat. A takarítást ugyanakkor meg kell fizetni, így az önkormányzatok kénytelenek pénzt szedni a WC-k használatáért.
Borítókép: MTI/Varga György